Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD Stoklarının Sürpriz Şekilde Düşmesiyle 4 Ayın Zirvesine Çıktı

ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenmedik bir şekilde düşmesi ve OPEC’in üretim kısıntısını devam ettirme isteği petrol fiyatlarını Kasım ayının ortasından bu yana en yüksek seviyeye taşıdı.
Petrol Fiyatları ABD Stoklarının Sürpriz Şekilde Düşmesiyle 4 Ayın Zirvesine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı kararına sadık kalması ve hatta günlük 1,2 milyon varillik kısıntının bu yılın ikinci yarısında da devam ettirilme ihtimalleri petrol piyasasını dengelemeye çalışan en önemli unsurlar olarak sıralanıyor. Ancak ABD ham petrol üretiminin rekor seviyelerden inmemesi bu durumu olumsuz yönde etkiliyordu.

Dün açıklanan haftalık rapora göre ABD günlük ham petrol üretimi ortalama 106 bin varil düşüş gösterdi. Stoklar da 8 Mart tarihi ile biten haftada düşüş gösterdi. Beklentilerin üzerinde gelen bu azalma petrol fiyatlarını dört ayın en yüksek seviyesine taşıdı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ticari ham petrol stokları geçen hafta 3,9 milyon varil azaldı.

Ticari Ham Petrol StoklariBu düşüşle birlikte 449,1 milyon varile geriledi. Piyasanın beklentisi 2,6 milyon varillik bir azalma olmasıydı. Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stoklarında bir değişiklik olmadı ve 649,1 milyon varilde kaldı.

ABD’nin benzin stokları bu dönemde %1,8 oranında azalarak 246,1 milyon varile geriledi. Ham petrol üretimi günlük ortalama 106 bin varil azalarak 12 milyon varile geriledi. EIA dün yayımladığı raporda ABD günlük ortalama ham petrol üretimi 2019 yılı tahmininin 12,3 milyon varil, 2020 tahmininin 13 milyon varil olduğunu bildirdi.

ABD stoklarının düşüş göstermesi küresel arz fazlasının azalmakta olduğuna yönelik iyimserliği desteklerken petrol fiyatları son 4 ayın zirvesini gördü.

Petrol 4 Ayin ZirvesiVadeli petrol kontratları New York’ta %3,9 primlenerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Nisan vadeli Batı Teksas petrolü 58.26 dolar ile 12 Kasım’dan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 67.55 dolardan kapandı. TSİ 11:58’de Brent petrol varil başına 68,08 dolardan, ham petrol 58,62 dolardan işlem görüyor.

Petrol fiyatları bu yılın başından beri %30 oranında artış gösterdi.

Petrol Yuzde 30 ArttiPetrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntısı kararı ile ABD’nin Venezuela ve İran’a yönelik yaptırımlarının arzı daha da kısması beklentisi fiyatların sürekli yükseliş trendinde kalmasını sağladı. Fakat ABD ham petrol stoklarının rekor seviyelerde kalması bu yükselişi frenliyordu. Dün açıklanan resmi rakamlar piyasanın tahminlerini şaşırtacak şekilde düşüş gösterirken, grafik yeniden yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Petrol Emtiası Güncel Fiyatlar için Tıklayın

Seul’de HI Investment & Futures Corp. Emtia Analisti Sungchil Will Yun, ABD stoklarının beklenmedik şekilde düşmesinin yanında OPEC kısıntılarının petrol fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Bunların yanında anlaşmasız Brexit’in yeniden reddedilmesi ve İngiltere’nin ertelemeye doğru gitmesinin yatırımcıları sakinleştirdiğini ve petrolün pozitif tarafta kaldığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu