Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları ABD’de Stokların Düşeceği Beklentisi ile Yükseliyor

Petrol fiyatları yarın açıklanacak olan resmi rakamlara göre, ABD stoklarının düşeceği yönündeki beklenti ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan gerilimin etkisiyle yükseliyor.
Petrol Fiyatları ABD’de Stokların Düşeceği Beklentisi ile Yükseliyor

Petrol fiyatları ABD ham petrol stoklarının üst üste ikinci haftada da düşmesinin beklenmesi ile yükseliyor. Ham petrol varil başına 68,98 dolardan, Brent petrol 74,90 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatlarının yükselmesinde Ortadoğu ülkelerinde yaşanan jeopolitik gerginliğin de payı olduğu bildirildi. Dün Suudi Arabistan, Yemen’de İran destekli Husilerin fırlattığı balistik füzeleri düşürmüştü.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Husilerin liderlerinden birini öldürmesi ile petrol fiyatlarında artış başladı.

Söz konusu gelişmelerin ardından petrol fiyatları 2014 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bu artışla birlikte petrol volatilite göstergesi son iki haftanın en büyük yükselişini kaydetti. Dünya petrolünün yarısına sahip olan Ortadoğu’da yaşanan olaylar tansiyonun yükselmesine ve buna bağlı olarak bazı aksaklıkların doğmasına sebep oldu.

ABD’de yarın açıklanacak olan resmi verilere göre; ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 2,25 milyon varil düşmesi tahmin ediliyor.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında 45 sent yükselerek varil başına 69,09 dolara kadar tırmandı. Toplam işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın %42 altında gerçekleşti. Haziran vadeli Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında dün art arda yükseliş kaydederek 74,85 dolara kadar çıktı. Bugünkü işlemlerde ise 75 dolara yaklaşmış durumda.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Rusya, Şubat ayındaki düşüş nedeniyle liderlik koltuğunu Suudi Arabistan’a bıraktı.

Rusya Federal İstatistik Servisi tarafından elde edilen verilere göre, Rusya’nın petrol üretiminde Şubat’ta bir önceki aya göre %9,5 gerileme oldu. Bu gerileme ile günlük üretim 9,53 milyon varile düştü.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayında ise üst üste 11 ay boyunca, dünyanın en çok petrol üreten ülkesi olmuştu. Söz konusu düşüşten sonra liderliği Suudi Arabistan’a bıraktı. Rusya’nın toplam petrol ihracatındaki payının %29,9, tüm akaryakıt ve enerji sektöründeki payının %45 seviyesinde olduğu biliniyor.

Hyundai Futures Corp. Emtia Analisti Will Yun, piyasalarda volatilitenin yüksek olduğunu söyledi.

Yun yaptığı değerlendirmede, piyasaların şu an yukarı yönlü olduğuna dair algının yüksek olduğunu ancak bu durumun her an değişebileceğini ifade etti. OPEC ülkeleri ve ortaklarının yürüttüğü strateji ile küresel arz fazlasının büyük kısmının giderildiği, İran’ın fiyatların daha da yükselmesi halinde üretim kısıntılarını durdurabileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum