Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları, ABD Stok Verileri ve Putin Güvencesinden Sonra Yüzde 2 Arttı

Petrol fiyatları, ABD stok verilerinden ve Putin'in iş birliği yorumlarından aldığı destekle yüzde 2 oranında yükseldi.
Petrol Fiyatları, ABD Stok Verileri ve Putin Güvencesinden Sonra Yüzde 2 Arttı

ABD’de beklenenden daha iyi gelen ham stok raporunun ve Rusya’nın küresel petrol piyasasını dengede tutmak için OPEC ile iş birliğine devam edeceğini söylemesinin ardından petrol fiyatları yükselişe geçti.

Brent petrol vadeli işlemleri yüzde 2,3 oranında artışla 62,33 dolara yükselirken, West Texas Intermediate vadelileri yüzde 2,6 artışla 56,62 dolara ulaştı.

ABD’nin ham petrol stokları geçen hafta 1,4 milyon varil arttı. Enerji Bilgi İdaresi verinin, analistlerin 1,5 milyon varil beklentileri ve Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından Salı günü geç saatlerde bildirilen 6 milyon varil ile karşılaştırıldığını söyledi.

Rafineri işletmeleri günde 519.000 varil artış gerçekleştirdi ve WTI’nun dağıtım merkezi olan Cushing, Oklahoma’daki depoda ham petrolün 2,3 milyon varile gerilediği de açıklandı.

Chicago’daki CHS Hedging’de bir mal brokeri olan Ryan Kaup, “Cushing envanterinin aşağı çekilmesi destek veriyor olabilir. Rafineri işletmeleri daha yüksek olmakla birlikte sonunda bu rakamlar ham stoklarda düşmeye başlayacaktır,” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı açıklamada, Rusya ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ortak hedefinin, petrol piyasasını dengeli ve öngörülebilir tutmak olduğunu söyledi. Bu kapsamda, Moskova’nın küresel arz kısıtlamaları anlaşması iş birliğini sürdüreceğini ifade etti.

OPEC, 5 Aralık’ta Viyana’da toplanacak ve ardından OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil olmak üzere bir grup başka ihracatçıyla görüşmeler yapacak.

İran Gerginlikleri de Fiyatları Destekledi

İran Gerginlikleri de Fiyatları DesteklediSalı günü ABD salıdırı uçak gemisi grubu Abraham Lincoln, dünyanın beşte biri petrolünün aktığı hayati Hürmüz Boğazı’ndan geçti. Birleşik Arap Emirlikleri kıyıları da dahil olmak üzere bu yaz, petrol tankerlerine yapılan saldırılar ve Saudi Aramco’ya düzenlenen büyük saldırı nedeniyle Körfez’deki gerilimler arttı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çok sayıda ölü olduğu bildirilen protestolara karşı zafer kazandığını açıkladı. SEB genel müdürü analist Bjarne Schieldrop, “Bu olaylar, Orta Doğu’da artan gerilimler duygusuna katkıda bulunuyor ve bugün neden petrol fiyatlarında yükseliş yaşadığımızı açıklıyor,” dedi.

ABD ile Çin arasındaki tarife savaşı, petrolün yükselmesini engelledi. ABD’nin Çin ile uzun süreli ticaret savaşı sırasında ham talebi yavaşladı. Birinci aşama olarak adlandırılan ticaret anlaşmasının imzalanmasına yönelik beklentiler de azalmaya başladı.

Bugün Çin, ABD Senatosu tarafından demokrasi yanlısı bir protesto hareketine yönelik baskıların ortasında Hong Kong’taki insan haklarını koruma amaçlı yasaları kınadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum