Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları ABD’nin 8 Ülkeye Ayrıcalık Tanımasının Ardından 7 Ayın En Düşüğünde

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının başlamasının ardından Başkan Trump'tan gelen bu yaptırımlarda petrol ihracının ayrı tutulduğu ve bazı ülkelere istisna tanındığı açıklamasının ardından, petrol fiyatları 7 ayın en düşüğüne yaklaştı.
Petrol Fiyatları ABD’nin 8 Ülkeye Ayrıcalık Tanımasının Ardından 7 Ayın En Düşüğünde

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci turu dün başladı. ABD Başkanı Donald Trump İran’ın petrol ticaretiyle alakalı uygulanacak olan yaptırımları zamana yayarak hayata geçireceklerini ve dünyada petrol fiyatlarının yükselmesini istemediğini söyledi. İran yaptırımları ile ilgili açıklamada bulunan Trump, yaptırımlarının tümü ile İran’ın petrol ihracatı konusunun birbirinden bağımsız şekilde değerlendirildiğini ifade etti.

İran’a karşı çok güçlü ve sert bir pozisyon aldıklarını, fakat petrol konusunda biraz daha yavaş gitmek istediklerini söyledi. Bu konuda ABD’nin temkinli bir tavır sergileyeceğini belirterek “İran’ın petrolünü (ihracatını) hemen sıfıra indirebilirim ancak o zaman piyasalarda bir şoka neden olur. Petrol fiyatlarının yükselmesini istemem.” Şeklinde konuştu. Petrol fiyatları ABD’nin bazı ülkelere istisna tanıyacağını belirten açıklamasının ardından yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol fiyatları, ABD’nin 8 ülkeye İran’dan petrol satın alma konusunda ayrıcalık tanımasının ardından düşüşe geçti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta son altı seansta %6,6 oranında düşüş sergiledikten sonra %0,6 daha geriledi. Dün başlayan yaptırımların ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo; Hindistan, Çin, İtalya, Japonya, Güney Kore, Yunanistan, Tayvan ve Türkiye’de bu kısıtlamaların olmayacağını duyurdu.

Ham petrol fiyatları söz konusu gelişmelerin etkisiyle dört ayın zirvesinden %17’lik bir düşüş kaydetti. Diğer taraftan piyasa uzmanları Washingtonve Beijing ticaret anlaşmazlığının yavaşlayan büyüme ve azalan enerji tüketimine dair endişeleri artırdığını belirtti.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında 40 sent düşerek, varil başına 62,70 dolara geriledi.

Kontrat dün günü 63,10 dolardan kapatırken, toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %9 altında gerçekleşti. Ocak vadeli Brent petrolü Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasonda 72,92 dolara indi. Küresel gösterge Brent petrolü Ocak vadeli WTI’a kıyasşa 9.86 dolar primli işlem gördü.

Oanda Corp. Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, piyasaların ABD, Rusya ve OPEC’ten artan petrol akışını değerlendirdiğini, aynı zamanda küresel stoklardaki artışı da izlediğini belirtti. Arz şoku yaratan bir durum veya OPEC’ten bir kesintinin olmadığı bir ortamda, piyasanın kısa vadeli petrol fazlasıyla birlikte, kısa vadeli fiyat toparlanmasının güvenilmez olduğu şeklinde yorumda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum