Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları 11 Yılın En Düşüğünde

Petrol Fiyatları 11 Yılın En Düşüğünde

Brent Petrol, Orta Doğu ve ABD’de üreticilerin rekor seviyedeki arz fazlasını daha da genişletecekleri yönünde oluşan beklentilerle 2004 yılından bu yana en düşük seviyeye indi. Baker Hughes Inc. tarafından derlenen verilere göre, ABD’de 17 yeni petrol sondaj kuyusu faaliyete alındı. Bu sayının eklenmesiyle sondaj kuyusu sayısı Temmuz ayından bu yana en hızlı artışını göstermiş oldu. Vadeli petrol fiyatları, geçen haftaki düşüşün üzerine %1.9 daha düşüş ekledi.

Katar Enerji Bakanı Muhammed Al Sada, Pazar günü petrol ihraç eden Arap ülkelerinin Kahire’de yaptığı toplantıya katıldı. Al Sada, toplantıda yaptığı açıklamada; üreticilerin fiyatlardaki düşüş ortamında maliyetleri kısmaya yöneldiğini belirtti.

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, petrol piyasasındaki düşüş konusunda yaptığı değerlendirmede şu sözleri söyledi; “Talepte artış olduğuna dair kayda değer bir işaret yok ve üretimde de anlamlı bir düşüş görmüyoruz. Petrol piyasasında son birkaç ayda fiyatlar hariç değişen pek bir şey olmadı,” dedi.

Şubat vadeli Brent petrolü ICE Futures Europe, piyasasında 71 sent düştü ve varil başına 36.17 dolara indi. Ulaştığı bu seviye ile 13 Temmuz 2014 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında 33 sent düşerek; varil başına 34.40 dolara geldi. Kontrat, Cuma günkü 34.73 dolar ile Şubat 2009’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Şubat kontratı ise 34 sent düşüşle varil başına 35.72 dolara indi. Toplam işlem hacmi, 100 günlük ortalamada %1 seviyesinin üzerinde oldu.

Kahire’de gerçekleşen Arap ülkeleri toplantısından sonra açıklama yapan Irak Petrol Bakanı Adel Abdul Mahdi, petrolün üreticileri zorlayan düşük seviyelerden yükselmeye hazırlandığını ifade etti. Katar Enerji Bakanı da benzer şekilde, petrol fiyatları konusunda kötümser olmamak gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum