Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Noel Öncesi Son Seansında 61 Doların Üzerinde Seyretti

ABD Başkanı Trump'ın ticaret anlaşmasının "tamam" olduğunu açıklaması ve ABD stoklarındaki düşüş beklentileri, petrol fiyatlarını Noel öncesindeki son işlemlerinde 61 doların üzerine çıkardı.
Petrol Fiyatları Noel Öncesi Son Seansında 61 Doların Üzerinde Seyretti
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile yapılan ön ticaret anlaşması için “tamam” demiş ve bürokrasinin beklendiğini açıklamıştı. Bu gelişmenin yanı sıra ABD’de Cuma günü açıklanması beklenen resmi stok verilerine ilişkin öngörüler düşüş olacağını işaret edecek şekildeydi.

Bu iki etki dolayısıyla petrol fiyatları Noel’den önceki son seansında varil başına 61 doların üzerinde fiyatlanarak günü kapattı. Kapanış öncesi işlemler düşük hacimli gerçekleşmişti. Ham petrol varil başına TSİ 12:06’da 61,15 dolardan alıcı buluyor.

New York’ta vadeli petrol kontratları Salı günü %1 arttı ve son 3 gün içinde kaydettiği en yüksek seviyesi ile günü kapattı. Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak resmi verilerden önce düzenlenen bir anketin sonuçları, ABD’deki ham petrol stoklarında geçtiğimiz hafta 1,5 milyon varil düşüş olmasının beklendiğini söyledi.

Petrol fiyatları, Ekim ayından bu yana yukarı yönlü seyrederek artıyor. Diğer taraftan piyasa, 2018 yılına kıyasla Noel dönemine çok daha farklı bir durumda giriyor.

Petrol Fiyatları Ekim'den Bu Yana ArtıyorBahsi geçen farklı durum, “ima edilen volatilite”nin 2018 yılının aynı dönemine kıyasla bu yıl yarı yarıya daha düşük olduğu anlamına geliyor. Bu kavram yatırımcıların fiyat oynaklıklarından zarar almamak için ne kadar ödemeye razı olduklarını ölçen bir gösterge olarak tanımlanıyor.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın!

Petrol fiyatları, neredeyse son 1 yıl içindeki en iyi aylık performansını sergilemeye yöneldi. Bu iyileşmede ABD ve Çin’in ticaret anlaşması yapması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) ile Rusya’nın da içinde yer aldığı ortakları tarafından üretim kısıntılarını derinleştirme kararının alınması büyük rol oynuyor.

Petrol üretimindeki rekor verimliliğe ve şirketlerin daha çok petrol çıkarmak amacıyla faaliyetlerini hızlandırmasına rağmen ABD’nin ham petrol stoklarındaki azalış durmuyor.

ABD Ham Petrol Stokları AzalışNymex piyasasında Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 59 sent düştü ve varil başına fiyatı 61,11 dolar seviyesinden kapanış yaptı. Söz konusu bu kontrat, 2019 yılının ilk çeyreğinden bu yana en büyük çeyrek dönem kazancını sergilemeye ortam hazırlıyor.

Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Şubat vadeli Brent petrolü 81 sentlik yükseliş kaydetti ve varil başına 62,70 dolardan fiyatlanarak son 3 ayın en yüksek seviyesinden kapanış yaptı. WTI’a kıyasla Küresel gösterge Brent petrolü 6,09 primli işleme alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu