Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol FED Öncesi Kayıplarını Hızlandırdı! 5 Haftanın En Düşüğünde

Piyasalar, bu akşam açıklanacak FED faiz kararını beklerken, bankacılık krizine dair yaşanan gelişmeler petrolü baskılıyor.
Petrol FED Öncesi Kayıplarını Hızlandırdı! 5 Haftanın En Düşüğünde
Yorum

Haftanın üçüncü işlem gününde hem içeride hem de dışarıda gündem oldukça yoğun. ABD Merkez Bankası (FED), bu akşam faiz kararını açıklayacak. Piyasanın genel beklentisi son bir kez daha 25 baz puanlık artış yapıp, daha sonra ara verilmesi yönünde.

Amerika’da enflasyon hala hedef oran yüzde 2’nin çok üzerinde. Birçok FED yetkilisi daha yapılacak çok iş olduğunu söylese de bankacılık sektöründe yaşanan kriz, her geçen gün yeni bir bankaya dair yaşanan olumsuz gelişmeler senaryoyu değiştirdi.

Yüksek faiz ortamı bankaları iflasa sürüklerken, FED daha fazla faiz artışı yapma konusunda frene basmak zorunda kaldı.

Yurt içinde ise bu sabah enflasyon rakamları açıklandı. Ancak Borsa İstanbul’da yaşanan sert satışlar, onlarca hissenin devre kesiciye girmesi seçim öncesinde piyasaların odaklandığı en önemli konu oldu.

FED öncesi dolar endeksi negatif seyrederken, metallerde ve petrol fiyatlarında da düşüş izleniyor. Fiyatların düşüş göstermesinin altında yatan temel faktörler ise ABD’de daha fazla bankanın batacağına ve Çin’in ekonomik görünümüne dair artan endişeler oldu.

Amerikan Ham Petrolünün Varili 70 Doların Altında

Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD tipi ham petrolün varil fiyatı, gün içinde 69,38 dolara kadar geriledi. Yüzde 3’ten fazla düşüş gösteren fiyatlar, Mart ayının son haftasından bu yana en düşük seviyelerde. 5 haftanın en düşüğünü kaydetmesinin ardından haftalık kayıp yüzde 3,80, aylık yüzde 11 ve yıllık yüzde 30’a genişledi.

Ham petrolde direnç seviyeleri 72,62 – 71,10, destek seviyeleri 67,90 – 68,74 olarak takip ediliyor.

Saat 14.00 sularında yüzde 2,90 düşüşle 72,98 dolardan işlem gören Brent petrol ise gün içinde 73,04 – 75,73 arasında hareket etti. Fiyatlar Mart sonundan bu yana ilk kez 75 doların altını gördü.

Dönemsel değişimlere bakıldığında haftalık bazda yüzde 2,96, aylık yüzde 11,02, yıllık yüzde 29,36 oranında değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%