Yatırım yapmaya başla!

Petrol En Uzun Haftalık Kayba İlerliyor

Petrol En Uzun Haftalık Kayba İlerliyor

Petrol fiyatları, arz fazlası durumundan ve ülke ekonomilerinden etkilenmeye devam ediyor. Petrol, 1986 yılının Mart ayından bu zaman en uzun süreli haftalık kaybına ilerliyor. OPEC’in kendi petrolüne talebin zayıf olacağı tahmininde bulunması ve bu yüzden küresel arz fazlasının süreceğinin işaret edilmesi kayıpları genişletiyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana küresel arz fazlası nedeniyle petrol fiyatları % 50 oranında düşüş kaydetti. Eğer OPEC üyeleri arasında bir anlaşma sağlanamazsa bu durum ekonomisi petrole dayalı ülkeler için facia olacağa benziyor.

Dün petrol fiyatları OPEC’in tahmini ve ABD üretiminin 1983 yılının Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye yükselmesi nedeniyle düşüşünü sürdürmüştür. Bugün de düşüşler devam ediyor ve haftayı düşüşle kapatması ile son 29 yılın en uzun süreli haftalık kaybını göstermiş olacak. OPEC tarafından açıklanan verilere göre; üye ülkelerden petrol talebi günlük 28,8 milyon varil olacak. Bu rapora göre 28,2 milyon varil, 12 yılın en düşük seviyesi. EIA tarafından açıklanan verilere göre de; ABD üretimi geçtiğimiz hafta günlük olarak 9,19 milyon varile yükseldi.

Petrol vadelileri, New York piyasasında kayıp ve kazanç arasında dalgalanıyor ve 8. haftalık kaybı göstermeye hazırlanıyor. OPEC’in pazar payını korumak için petrol üretimini kısmaması ve ABD’nin petrol üretimini hızlandırması, petrolün geçtiğimiz yıl %50 oranında değer kaybetmesine neden oldu ve 2008 yılında yaşanan finansal krizden bu yana görülen en büyük düşüş kaydedildi. Petrol stokları, ABD’nin 30 yıldan fazla bir süreden daha hızlı olduğunu gösteriyor. OPEC ise pazar payını korumak için üretimin düşürülmesi çağrılarını yanıtsız bırakıyor. Petrol fiyatlarında tahminler 40 dolar ve altını işaret ediyor.

CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy düşen petrol fiyatları ile ilgili, “petrol piyasalarında geniş küresel bir poker oyunu oynanıyor. OPEC, 10 yıldır gerçekleştirdiği kartel aksiyonlarından paçayı sıyırıyor; ancak bunun artık işlemediğine yönelik net işaretler var. Petrol fiyatı üzerinde gücü büyük ölçüde aşındı,” dedi.

Şubat vadeli Batı Teksas türü ham petrol kontratları, Nymex elektronik işlemlerde 17 sent yükseldi ve varil başına 46.42 dolardan işlem gördü. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın % 27 yukarısında seyrediyor ve fiyatlar bu hafta genelinde % 4 geriledi.

Mart vadeli Brent petrolü kontratları ise Londra ICE Futures Europe borsasında 15 sent yükselişle varil başına 48.42 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent petrol ile ABD gösterge petrolü Batı Teksas petrolü arasındaki fark 1,50 dolar seviyelerinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum