Yatırım yapmaya başla!

Petroldeki Düşüş Türkiye Gibi İthalatçı Ülkelere Destek Olabilir

Petrol fiyatlarında tarihin en uzun düşüş serisi kaydedilirken, bunun Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülkelere önemli bir destek olabileceği söyleniyor. İşte detaylar;
Petroldeki Düşüş Türkiye Gibi İthalatçı Ülkelere Destek Olabilir

Petrol fiyatlarında görülen düşüş serisi, dünyayı bir yandan endişelendirirken diğer yandan ülkelere destek sağlayacağı hakkında yorumlar yapılıyor. Bu yorumlardan bir tanesi de Nomura Gelişen Piyasalar Ekonomisti İnan Demir‘den geldi. Bloomberg HT’ye konuk olan Demir, Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülkelerin, petrol fiyatlarındaki düşüşten yararlanabileceklerini dile getirdi.

Demir, Almanya ekonomisindeki yavaşlamanın sürmesi ve Euro Bölgesi’nde yavaşlamanın derinleşmesi ile Türkiye’nin zorlu bir sürece işaret edebileceğini açıkladı.

Almanya Ekonomisindeki Yavaşlama Türkiye'yi ZorlarTürkiye ekonomisinin yeniden dengelenme sürecinden geçtiğini ifade eden Demir, Euro Bölgesi’nde yavaşlamanın derinleşmesi ile ihracattan gelen desteğin bir miktar azalabileceğine dikkat çekti. Bu durumun ise Türkiye’nin yeniden dengelenme sürecinin daha fazla ithalata yaslanmak zorunda kalacağını belirtti. Buna bağlı olarak yavaşlamanın işimizi zorlaştıracağını ama karamsar senaryolar için biraz erken olduğunu ifade etti.

Petrol fiyatlarının yaşadığı düzeltmenin ise Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülkeler için önemli bir destek olduğuna dikkat çekti.

Petroldeki Düşüş Türkiye'yi DesteklerDemir, “Petroldeki düşüş Türkiye gibi ülkelere enflasyon ve cari açık konusunda destek olabilir ama ülke spesifik hikayeleri de göz ardı etmemek gerekiyor, onlar da piyasa açısından önemli olacak,” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatlarının Ekim ayından bu yana yaklaşık yüzde 25 oranında değer kaybettiği süreçte doların değer kazandığını da belirten Demir, EUR/USD paritesinde yüzde 10 oranında bir düşüş yaşandığını hatırlattı. Demir, petroldeki düşüşün bir kısmının genel olarak doların değer kazanma hareketinin bir yansıması olabileceğine dikkat çekti ve fiyatları değerlendirirken bunu da göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.

Demir, TCMB’nin 2019 yılının Nisan ayında faizlerde indirime gidebileceği konusundaki beklentilerini de paylaştı.

TCMB İlk Faiz İndirimi 2019 - Nisanİlk faiz hareketinin indirim olacağı beklentisinden bahseden Demir, zamanının iyi düşünülmesi gerektiğini ifade etti. Şu an için kısa vadede vergi indirimleri ile enflasyonda bir miktar düşüşün görülebileceğini söyledi. Maliye politikasında ise seçim öncesi harcamalar yönünde disiplinin olması gerektiğine değinen Demir, “disiplin olmazsa vergi indirimi desteğinin ortadan kalkmasıyla enflasyon tablosu daha negatif bir hal alabilir,” şeklinde konuştu.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri Canlı İzlemek için Tıklayın!

Petrol fiyatlarındaki düşüşe yönelik yorum yapan bir diğer isim ise Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak oldu.

Alexander Novak Petrol YorumuNovak, piyasadaki volatilitenin yoğun belirsizliklerden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi ve fiyatlardaki düşüşü durdurmak için acil önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. Singapur’da bir enerji konferansına katılan Novak, üretici ülkelerin petrol fiyatları konusunda karar aldıklarını söyledi ve uzun vadeli düşünmek gerektiğini ifade etti.

Petrol fiyatları, arzdaki artış ve talebin düşeceğine yönelik kaygıların artmasıyla bugün de düşüşünü sürdürdü.

Petrol Belirsizliğe Bağlı Olarak DüşüyorPetrolün bu yıl varil başında 70 dolar gibi bir ortalamada seyrettiğini söyleyen Novak, bugünkü volatiliteye dikkat çekerek, “Fiyatların aynı şekilde hızla yükseldiğini de hatırlıyoruz. Şimdi ise düşüyor. Fiyatların nasıl istikrar bulacağını görmek için uzun vadeli gelişmelere bakmalıyız. Piyasa oyuncularının bir kerelik oynamalarda tepki göstermesi doğru değil,” dedi.

Novak, ABD’nin İran yaptırımlarının etkisi ve nasıl davranacaklarının petrol piyasasında henüz bilinmediğini de belirtti. ABD İran yaptırımlarının ikinci paketini uygulamaya alırken, 8 ülkeyi bundan muaf tutmuştu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise İran’ın petrol ihracatını sıfırlayamayacağını dile getirmişti. Novak, piyasadaki volatilitenin bu belirsizliklerden kaynaklandığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum