Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petroldeki Düşüş Ticaret Anlaşmazlığında Ilımlı İşaretlerin Alınmasıyla Hız Kesti

ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında gerilimin kısmen azalması ve Suudi Arabistan’da saldırı sonrası aksayan üretimin kısa sürede eskiye döneceği haberleri petrol fiyatlarındaki düşüşü yavaşlattı.
Petroldeki Düşüş Ticaret Anlaşmazlığında Ilımlı İşaretlerin Alınmasıyla Hız Kesti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Çin’e yönelik eleştirilerini paylaşmasıyla düşüş göstermişti. Trump yaptığı konuşmada Çin’in 20 yıllık beklentilerini başarısızlığa uğrattığını, kur manipülasyonu, fikri mülkiyet hakları hırsızlığı ve zoraki teknoloji transferi gibi uygun olmayan bir ekonomik modeli benimsediğini dile getirdi.

Söz konusu açıklamalarla gerileyen petrol fiyatları bugünkü işlemlerde ticaret savaşında ılımlı işaretlerin alınması ile düşüşünü durdurdu. Başkan Trump New York’ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada ticaret anlaşmasının düşündüklerinden daha yakın bir zamanda olabileceğini dile getirdi.

Petrol fiyatları ABD-Çin ticaret savaşındaki yumuşama ve Suudi Arabistan’ın üretimi daha kısa sürede normale çevireceğine yönelik haberlerle düşüşünü durdurdu.

Petrol Kayıplarını DurdurduBaşkan Trump son yaptığı açıklamada Çin hükümeti ile ticaret anlaşmasının tahmin edilen süreden çok daha erken bir zamanda gerçekleşebileceğini söyledi. Bu açıklama küresel talebe dair umutları artırırken, fiyatlardaki düşüş hızını yavaşlattı.

Öte yandan JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon söz konusu anlaşmanın 2020 yılından önce gerçekleşmesini beklemediğini söyledi.

HAM PETROL FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bloomberg Global Business Forum’da açıklama yapan Dimon, iki ülkenin herkes için iyi olacak bir yaklaşımla anlaşması gerektiğini belirterek, “Umarım oraya varırız. Doğruyu söylemek gerekirse bunun seçimden (2020 ABD başkanlık seçimi) önce olmasını beklemiyorum, fakat sonrasında adil bir ticaret anlaşması elde edeceğimizi umuyorum.” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan yetkililerinin, geçen hafta yapılan saldırı sonrası aksayan üretimin daha hızlı bir şekilde normale döneceği açıklamaları da petrol fiyatlarını etkiledi.

26 Eylül PetrolSuudi Arabistan şu anda toplam üretim kapasitesini günlük 11 milyon varilin üzerine çıkarmış durumda. Bu gelişme piyasanın 14 Eylül saldırısından sonra aksayan üretimin beklenenden daha kısa sürede tamamlanacağına dair umutların artmasını sağladı.

Vadeli petrol kontratları dün %1,4 oranında düşüş gösterdikten sonra yatay seyretti. Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 56,74 dolara kadar geriledi. Bu fiyat 13 Eylül’den bu yana kaydedilen en düşük seviye olurken, Eylül ayının tamamında %2,5 oranında artış gerçekleşti. Kasım vadeli Brent petrolü ise 62,16 dolara kadar indi. TSİ 10:38’de ham petrol varil başına 56,30, Brent petrol ise 62,19 dolardan işlem görüyor.

AxiTrader’ın Asya Pasifik Piyasa Stratejisti Stephen Innes, ticaret geriliminin azaldığına dair işaretlerin petrolde aşağı yönlü faktörleri gölgelediğini yorumladı. Fiyatların hafta boyunca Suudi Arabistan’daki üretim endişesi nedeniyle baskı altında olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu