Paylaşım

Petrol Düştü, Benzin Yükseldi!


 

Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimin azalmasının ardından düşüşe geçen petrol fiyatları, ABD’deki stokların rekor seviyede olmasıyla birlikte düşüşünü 2. güne taşıdı. Petrol fiyatları düşerken akaryakıta zam geldi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı hava saldırılarını durdurduğu açıklamasından sonra petrol fiyatları gerilemeye başladı. Petrol fiyatları bu ay Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmeler ve sondaj kuleleri sayısındaki azalma nedeniyle yaklaşık 10 dolar yükseldi. Brent petrolün fiyatı 61 doların altına indi. Ancak enerji sektörü liderleri artan talebe bağlı olarak fiyatların yeniden yükseleceğini tahmin ediyorlar.

Dünyanın en büyük petrol şirketi Vitol tarafından yapılan açıklamada; petrol fiyatlarının ikinci çeyrekte bir kez daha gerileyeceği ancak dip seviyelerin altına inmeyeceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Petrol vadelileri New York’ta % 1.3 geriledi. Energy Information Administration (EIA) tarafından açıklanacak olan ABD petrol stoku verileri öncesinde Bloomberg’in yaptığı ankete katılan analistler, stokların geçen hafta 3.2 milyon varil arttığını tahmin etti.

ABD’de hizmet veren sondaj kuleleri sayısı yarı yarıya düştü ancak petrol stokları 85 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Exxon Mobil Corp. CEO’su Tillerson; OPEC’in petrol üretimine yönelik isteksizliğinin ABD’ye karşı alınmış bir tutum olmadığını, petrol fiyatlarını ekonomik bir hale getirme amacıyla yapıldığını belirti.

Haziran vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı Nymex elektronik işlemlerde varil başına 55.85 dolara geldi. Mayıs kontratı ise 1.12 geriledi ve 55.26 dolara indi. Haziran vadeli Brent petrol kontratı % 0.8 geriledi, ICE Futures Europe borsasında varil başına 61.56 dolara geldi.

Petrol fiyatlarının düşmesi akaryakıtın yükselmesine sebep oldu. Dün gece tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasının ardından benzinin satış fiyatlarına litrede 3-5, motorine ise litrede 4-5 kuruş zam yapıldı.

95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı; Ankara’da 4,60 liradan 4,63-4,65 liraya, İstanbul’da 4,57 liradan 4,60-4,61 liraya, İzmir’de ise 4,59 liradan 4,62-4,63 liraya yükseldi.

Motorinin litre fiyatı, İstanbul ve İzmir’de 3,94-3,95 liraya, Ankara’da ise 4,00-4,01 liraya çıktı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın