Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Piyasası Dengeleniyor Ancak “Yeni Normale” Giden Yol Belirsiz

Dünya "yeni normal" ile virüsü geride bırakmaya çalışırken, petrol piyasasının dengelenmeye başladığı söyleniyor.
Petrol Piyasası Dengeleniyor Ancak “Yeni Normale” Giden Yol Belirsiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, yaklaşık 4,5 milyon kişiye bulaştı. Ölüm sayısı ise 300 bini geçti. Ekonomilerin yeniden açılmasıyla ilgili “yeni normal” isimli süreçler tanımlanıyor. Ancak vakalarda bir artış görülüp görülmeyeceği bilinmiyor. Dolayısıyla yeni normal yolu oldukça belirsiz.

Uzmanlar, petrol piyasasında bozulan dengelerin yeniden kurulmaya başladığını söylerken, yeni normal düzenle ilgili çok belirsizlik olduğunu belirtiyorlar.
Dünya Petrol Üretim ve Tüketim Tahminleri
Görsel Kaynak: EIA

Abu Dabi’nin Ulusal Petrol Şirketi’nin (ADNOC) CEO’su ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı Dr. Sultan Al Jaber, koronavirüs salgını sonrasında talepteki çöküşün ardından petrol piyasasının yeniden dengelendiğini söyledi.

Al Jaber, piyasanın son haftalarda sıkılaştığına dair işaretler olduğundan bahsetti. Hem OPEC üyelerinin hem de üye olmayanların üretim kesintileriyle piyasanın yeniden dengeleneceğini belirtti. Jaber, dün Linkedin üzerinden yaptığı görüşmede RBC Capital Market Genel Müdürü ve Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Helima Croft ile konuştu.

Koronavirüs pandemisi dünyadaki ekonomik aktiviteye ciddi bir darbe indirdi ve petrol fiyatları bu yıl şimdiye kadar %50’nin üzerinde geriledi.
Petrol Fiyatları Düşüş
Görsel Kaynak: Piyasa.Paratic.com

OPEC ve petrol üreten müttefikleri, geçen ay üretimi 1 Mayıs’tan itibaren günde 9,7 milyon varil azaltmak için tarihi bir anlaşma yaptı. Yine de bazı uzmanlar arzdaki azalmanın talepteki azalmayı dengelemesi için yeterli olmayacağını düşünüyor.

ADNOC, kritik öneme sahip OPEC üyesi bir üreticidir. Şirket, Nisan ayında günde 4 milyon varil petrolün sürdürülebilir üretimi sağladı. Ancak son OPEC+ anlaşmasına uygun olarak üretimini azalttı. OPEC grubunun 10 Haziran’da bir araya gelmesi bekleniyor.

Petrol fiyatları, OPEC ve diğer büyük üreticiler arasında petrol üretiminin düştüğüne dair daha fazla işaret gördükçe yükseliş kaydetti. Talepteki iyileşme ise devam ediyor.
Dünya Petrol Tüketimi
Görsel Kaynak: EIA

Dün Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayımlanan raporda, “OPEC+ anlaşması dışındaki ülkelerden ve beklenenden daha hızlı şekilde büyük üretim kesintileri görüyoruz. Kısıtlamaların kademeli olarak gevşemesi talebi yardımcı oluyor,” ifadelerine yer verilmişti.

Yine de bazı belirsizlikler olduğundan bahseden raporda, ekonomilerin yeniden açılmasıyla salgının yeniden başlayıp başlamayacağının bir risk olduğunu söyledi. Aynı zamanda üretim kesintisi anlaşmalarına bağlı kalınıp kalınmayacağının da önemli olduğunu ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu