Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Çin’in Talebinin Azalacağı Endişeleri ile Düşüyor

Küresel piyasalardaki resesyon endişeleri ve buna ek olarak Çin’in yakı talebinin düşeceği endişeleri, petrol fiyatlarını baskılıyor.
Petrol Çin’in Talebinin Azalacağı Endişeleri ile Düşüyor
Yorum

Petrol fiyatları, küresel piyasalarda yaşanan durgunluk endişeleri ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de kötüleşen COVID-19 salgınlarının yakıt talebini azaltacağı korkusu ile düşüyor. Brent petrol yüzde 1’den fazla kayıpla 98 dolara kadar gerilemiş durumda.

Ham petrol tarafında da yine günlük kayıp yüzde 1’i aştı ve 90 dolardan alıcı buluyor. Fiyatlardaki düşüş Çin’deki liderlerin ülkenin katı COVID-19 kısıtlamalarından bir çıkışı değerlendirdiklerine dair raporların ortasında Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Çin önlemleri gevşetmeyi düşünse de, Guangzhou ve diğer şehirlerde yeni koronavirüs vakalarında artışlar kaydedildi. CMC Markets analisti Tina Teng, piyasa katılımcılarının Cuma günü açıklanacak ABD TÜFE verilerini izleyeceklerini söyledi.

Teng, “Büyük batı ülkelerindeki kalıcı enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle, petrol vadeli işlemleri hala küresel bir ekonomik durgunluk olasılığında fiyatlanıyor” değerlendirmesinde bulundu. Arz tarafında ise yakın vadede yükseliş sinyalleri kendisini gösteriyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline misilleme olarak Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne uyguladığı yasak 5 Aralık’ta başlayacak ve Şubat ayında petrol ithalatı durdurulacak.

Brent petrol bu yılın içerisinde 137 dolara çıkarak 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Mevcut fiyat seviyesi o zirveden yüzde 29’luk bir kaybı temsil ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%