Yatırım yapmaya başla!

Petrol Çin Etkisiyle 12 Yılın En Düşük Seviyesinde

Petrol Çin Etkisiyle 12 Yılın En Düşük Seviyesinde

Dünyanın büyük ekonomilerinden olan Çin’de yaşananlar, petrol fiyatlarını da düşürüyor. Çin ekonomisinde yaşanan sert düşüşler ve yavaşlamalar, küresel çapta büyük etkilere neden olmuş durumda. Yaşanan krizden petrolde etkilenmiş durumda. Petrol, yaşanan kriz ile birlikte oluşan talebin düşeceği beklentisi ile 12 yılın en düşük seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Ham petrol ile Brent arasındaki fark da azalmaya devam ediyor.

Brent ham petrolün varil fiyatı, küresel mali piyasalardaki zayıflığın etkisi altında kaldı. Yaşanan etkiyle beraber Brent ham petrolün varil fiyatı, 1,87 Dolar yani yüzde 5.5 oranında bir düşüş yaşayarak 33 doların altına kadar indi. Böylelikle Brent petrol, Temmuz 2004’ten bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu. 32,14 dolara kadar gerileyen Brent petrol, piyasaların açılış saatleri itibariyle %6.23 düşüş daha yaşadı. Yaşadığı son düşüş ile birlikte Brent petrol, şu saatlerde 32,21 dolardan işlem görüyor.

Bilindiği üzere ABD, petrol ihracatındaki yasakları 40 yılın ardından kaldırmıştı. Yeni yıl ile Batı teksas petrolünde de düşüşler gözlenmeye başladı. Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 1,87 dolar yani %5.5’lik bir düşüş yaşadı. Yaşanılan düşüş ile Batı teksas petrolü varil başına 32.10 dolara kadar gerilemiş oldu. Böylelikle Batı Teksas Petrolü de Aralık 2003’ten bu yana en düşük seviyesini görüyor. Bilindiği üzere dün ABD’de haftalık petrol stokları açıklandı. Yapılan açıklamada 5 milyon varillik bir azalış olduğu belirtildi. Dün yapılan açıklamada varillerde azılış yaşandığı açıklanmasına rağmen petrol fiyatlarında gerilemenin olması ise ilginç bir ayrıntı olarak öne çıktı.

Küresel çaplı bir kriz başlayabilir…

Yeni yıl ile birlikte, Çin ekonomisinde yaşanan sert düşüşler küresel çapta piyasalarda oynaklıklara ve endişelere sebep olmuş durumda. Bilindiği üzere CSI300 endeksi yaşadığı %7’lik değer kaybı sonrası, Pazartesi günü Çin’de piyasalar kapanmıştı. CSI300 endeksinin yaşadığı kayıplara devam etmesi ile bugünde Çin piyasaları kapanmış durumda. Yaşanan tüm bu gelişmeler endişeleri de beraberinde getiriyor. Dünyaca ünlü yatırımcı George Soros, yaşanan bu krizin küresel çapta yapacağı etkiler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Milyarder yatırımcı George Soros, yaptığı değerlendirmede küresel piyasaların bir krizle karşı karşıya olduğunu belirterek bu durumun kendisine 2008 krizini anımsattığını söyledi. Ayrıca Soros, bu kriz karşısında yatırımcıların çok temkinli olması gerektiğini de ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum