Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Beş Haftanın Ardından Kazançlı Kapanışa Hazırlanıyor

Petrol fiyatları beş haftalık düşüşün ardından, ilk haftalık kazancını kaydetmek üzere. Ayrıntılar haberde…
Petrol Beş Haftanın Ardından Kazançlı Kapanışa Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda haftanın son gününde petrol fiyatları dar bir aralıkta hareket ediyor. Ham petrol geride kalan beş haftayı kayıpla kapatmıştı. Son veriler ise beş haftalık kaybın ardından ilk kez haftalık kazanç olacağına işaret ediyor.

Ham petrol fiyatı yazım itibarıyla yüzde 1.1’lik yükselişle 82.19 dolar seviyesinden işlem görüyor. Brent petrol ise 89.4 dolar seviyesine doğru yükselmiş durumda.

OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, petrol fiyatlarına dair yaptığı değerlendirmesinde, “Kötüleşen bir ham talep görünümü, enerji tüccarları OPEC+’nın 5 Ekim toplantısında üretimi azaltacağından emin olana kadar petrolün yükselmesine izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Ham petrol haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Doların son günlerdeki yumuşamasına dikkat çeken Moya, ham petrol fiyatlarındaki zayıflığın sınırlı olduğunu belirtti. Hem Brent hem de ham petrol, hafta başında dokuz ayın en düşük seviyelerini gördükten sonra, Ağustos ayından bu yana ilk haftalık artışlarını gerçekleştirerek, bu hafta için yaklaşık yüzde 3 artış yolunda ilerliyor.

Petrol, Dolardaki Geri Çekilme ile Desteklendi

Petrol fiyatları, hafta başında doların 20 yılın en yüksek seviyesinden düşmesiyle desteklendi. Zayıflayan dolar, diğer para birimlerini elinde tutan alıcılar için dolar cinsinden petrolü daha ucuz hale getirerek emtia talebini artırıyor.

GCM Yatırım Banner

Eylül ayı için Brent, dördüncü aya da yüzde 8.3 düşmeye hazırlanıyor. Analistler, Avrupa Birliği’nin 5 Aralık’tan itibaren Rusya’dan petrol ithalatını yasaklayacağı için arzın sıkılaşmasıyla birlikte piyasanın bir zemin bulduğunu söyledi.

National Australia Bank emtia analisti Baden Moore, temel olarak, Rus yaptırımlarının sıkılaştırılması, düşük küresel ham petrol stoklarının ve arzlarının düşmesi nedeniyle fiyatların buradan yükselebileceğini tahmin ediyor.

OPEC’in İzleyeceği Yol Merak Konusu

OPEC’in arzı, talebe yönelik riskleri dengelemek için iyi bir konumda olmasını beklediğini sözlerine ekledi. Birliğin önde gelen üyeleri ve OPEC+ olarak adlandırılan Rusya liderliğindeki müttefiklerin, üretim kesintisi üzerinde tartıştıkları belirtiliyor.

Rusya’nın günde 1 milyon varile kadar kesinti önerebileceğini tahminler arasında. ING Economics bir notta, “Ağustos ayında OPEC+ üretiminin, hedeflenen seviyelerin günlük yaklaşık 3,37 milyon varil altında olduğu tahmin ediliyordu. Dolayısıyla arzdaki herhangi bir kesinti muhtemelen grubun açıkladığı rakamdan daha küçük olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.