Yatırım yapmaya başla!

Petrole Bağımlılığı Azaltmak için Norveç Varlık Fonu Yeniden Düzenleniyor

Norveç Varlık Fonu'ndan doğal gaz ve enerji şirketlerinin hisselerinin çıkarılmasına karar verildi. Çıkarılma nedeni ve fon hakkında detaylar haberimizde;
Petrole Bağımlılığı Azaltmak için Norveç Varlık Fonu Yeniden Düzenleniyor

Norveç Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; trilyon dolarlık değere sahip varlık fonundan petrol ve doğal gaz şirketinin hisselerinin çıkarılması planlanıyor. Fonu yöneten Norges Bank’ın başlattığı bu hareket, hükümetin servetini petrol fiyatlarında kalıcı bir düşüşe daha az maruz bırakmak için tasarlandı.

Norveç Maliye Bakanlığı’nın web sitesinden bir açıklama yapıldı ve ülke ekonomisindeki toplam petrol fiyatı riskinin azaltılmasına dikkat çekildi.

Norveç Maliye Bakanlığı Petrole Bağımlılığı AzaltmaAçıklamada; “Hükümet, enerji sektöründeki keşif ve üretim olarak sınıflandırılan şirketleri, Norveç ekonomisindeki toplam petrol fiyatı riskini azaltmak için Devlet Emeklilik Fonu Global’den çıkarmayı teklif ediyor,” ibareleri yer aldı. Petrolü keşfeden ve üreten şirketleri etkileyecek olan bu karar, BP ile Shell gibi entegre petrol ve gaz şirketlerini etkilemeyecek.

Norveç hükümeti fondan çıkarılacak şirketlerin FTSE Russell Endeksi‘nin alt sektörüne keşif ve üretim adı verilen şirket olduğunu da açıkladı. Reuters’e göre; hükümetin fonun dışında tutacağı 134 hisse senedinin değeri 70 milyar Norveç kronu. Yani 7,9 milyar dolar değerindeki 134 hisse, fondan dışlanmış olacak.

Duyurudan kısa bir süre sonra, dünya genelinde enerji hisse senetleri kayıplarını artırmaya başladı.

Dünya Genelinde Enerji Hisseleri DüşüyorUluslararası gösterge olan Brent ham petrolü, Cuma günü yüzde 1,7 oranında düşüşle yaklaşık 65,18 dolar seviyesinde bulunurken, ABD West Texas Intermedia (WTI) 55,78 dolar seviyesinden işlem gördü. Enerji hisselerinin ise değişken seyri dikkat çekti.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimi Takip Etmek için Tıklayın!

Brent tipi ham petrol, Ekim ayının başında dört yılın en yüksek seviyesi olan 86,29 doları gördükten sonra, Aralık ayının sonunda 50,47 dolara kadar geriledi. Bu üç aydan kısa sürede yüzde 40 oranında düşüş yaşanmış oldu. Bu değer kayıpları ise Norveç gibi petrole dayalı ülkelerde, ekonomik dalgalanmalara neden olabiliyor.

Norveç hükümeti yaptığı açıklamasında, fonun yenilenebilir enerji ile ilgili faaliyetlerde bulunmaları şartıyla petrol ve gaz şirketlerine yatırım yapmasına izin verilecek.

Norveç Hükümeti Yenilenebilir Enerji Şirketlerine İzin VerecekReuters’e göre; petrol ve gaz hisseleri 2018 yılının sonu itibarıyla özkaynak yatırımlarının yüzde 5,9’unu temsil ediyordu. Bu ise yaklaşık 37 milyar dolara denk geliyor. Norveç, çevre odaklı politikaları dengeleme girişimleri ve dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olma yönündeki eleştirisi ile karşı karşıya kaldı.

Norveç; Brezilya, Endonezya gibi gelişmekte olan ülke ekonomilerine göre yağmur ormanlarını daha iyi korumaları için baskı uygularken, dünyanın önde gelen elektrikli araç ülkelerinden biri haline geldi. Norges Bank’ın web sitesinde geçen ayın sonlarında fonun 1,03 trilyon dolar değerinde olduğu belirtildi. 2018 yılının sonunda fonun en büyük hisseleri ise 7,5 milyar dolar ile Microsoft, 7,3 milyar dolar ile Apple, 6,7 milyar dolar ile Alphabet, 6,4 milyar dolar ile Amazon, 6,3 milyar dolar ile Nestle ve 6 milyar dolar ile Royal Dutch şeklinde sıralanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum