Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Temmuz’dan Bu Yana En Büyük Haftalık Kaybına Yöneldi

Petrol fiyatları küresel talepte düşüş olmasının resesyon endişesini artırmasıyla eksiye yöneldi. Fiyatlar 19 Temmuz’dan bu yana en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor.
Petrol Fiyatları Temmuz’dan Bu Yana En Büyük Haftalık Kaybına Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Perşembe günü yaptığı açıklamada küresel ekonomide durağanlık olduğu için petrol talebinin azaldığını söyledi. 2018 yılına kıyasla küresel petrol talebi artışının günlük 500 bin varil gerilediği bildirildi.

Petrol fiyatları azalan talebin yarattığı endişe ve son açıklanan ekonomik verilerin küresel resesyonun yaklaştığını işaret etmesiyle düşüşe geçti. Fiyatlar Temmuz ayının ortasından bu yana en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 52,91 dolara çıktıktan sonra hafif geriledi.

4 Ekim Petrol Ham petrolün varili saat 11:18’de 52,87 dolardan işlem görüyor. Kasım vadeli kontratlar bu hafta 3,26 dolar düşerek 19 Temmuz’dan bu yanaki en büyük haftalık kaybına yöneldi. Aralık vadeli Brent petrolü ise varil başına 58,25 dolara yükseldikten sonra 57,67 dolar seviyesini gördü. Şu dakikalarda ise 58,17 dolardan işlem görüyor.

Vadeli petrol kontratları bu hafta New York piyasasında %6 civarında düşüş gösterdi. Söz konusu düşüşte ABD hizmet ve imalat sektörünün son yılların en düşük seviyesine gerilemesinin etkisi oldu. Bugün ise tarım dışı istihdam rakamları piyasanın odağında olacak. Ekonomistler açıklanan son verilerine tüm göstergelerin tarım dışı istihdam verisinin zayıf geleceğini işaret ettiğini belirtiyor.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

Goldman Sachs analistleri istihdamın 150 bin artmasını, işsizliğin ise %3,6 seviyesine gerilemesini öngörüyor. Öte yandan rakamların beklentinin altında gelmesi halinde FED’in faiz indirimi olasılığının artacağı yorumlanıyor.

Sydney’de Australian & New Zealand Banking Group Ltd. stratejistlerinden Daniel Hynes, piyasanın şu anda talepteki düşüşü değerlendirmediğini söyledi.

Petrol Talebi AzaldıZeminin oldukça zayıf olduğunu belirten Hynes, “Ancak piyasa şu anda, petrol talebinde kaydadeğer düşüşün henüz gerçekleşmediği düşüncesi ile bardağın boş yarısına bakıyor” açıklamasında bulundu.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İstikrarsız Bir Dünyada Enerji Bağlılığını Korumak adlı oturumda küresel petrol talebindeki azalışı açıkladı. 2019 yılında küresel büyümenin %3 civarında olacağını öngören Novak; Avrupa Birliği, ABD ve Çin tarafında yaşanan ticaret savaşının ekonomide yavaşlama, dolayısıyla da petrol talebinde düşüşe yol açtığını belirtti.

Fiyatların en çok ABD rezerv verilerinden etkilendiğini söyleyen Bakan Novak, bunun yanında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkelerindeki rezervlerden de etkilendiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu