Paylaşım

Petrol Arz Fazlasına Bağlı Olarak Dalgalı Seyrediyor


 

Stok verilerinde görülen düşüşün yanı sıra 20 yılın en yüksek seviyesine tırmanan arz fazlasına bağlı olarak petrol dalgalı bir seyir izliyor. Petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Petrol piyasasında son günlerde oldukça dalgalı bir seyir gözlemleniyor. Petrol piyasasındaki dalgalanmanın sebebi ise arz fazlasının son 20 yılın en yüksek seviyelerine kadar yükselmiş olması. Hatırlanacağı üzere geçen hafta ABD’de açıklanan resmi stok verilerindeki düşüşe rağmen petrol, beklenen ralliyi gerçekleştirememiş ve haftayı negatif yönde tamamlamıştı. Yeni işlem haftasında da petrol piyasasında beklenen toparlanma gerçekleşmedi. Vadeli petrol kontratları hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde New York’ta yüzde 2,4 oranında değer kaybetmişti. Bugünkü işlemelrde ise vadeli petrol kontratları, dalgalı bir seyir izliyor.

Melbourne’de IG ltd. Piyasa Stratejisti Evan Lucas, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Lucas yaptığı değerlendirmede, stok seviyelerinin göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Temel göstergelerin 55 dolar ile 60 dolar arasında petrol fiyatlarını desteklemediğini belirten Lucas, yılın başında görüldüğü gibi geri çekilmeye tanık olunduğunu ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın ikinci işlem gününde 10 sent değer kazandı. Yaşadığı dğer kazanımı sonrası WTI, Hong Kong saati ile 11.18’de varil başına 43,23 dolar seviyesine geldi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde WTI 1,06 dolar değer kaybetmiş ve varil başına 43,13 dolar seviyesine gelmişti.

Eylül vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın ikinci işlem gününde 19 sent ya da yüzde 0,4 oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası Brent petrol varil başına 44,91 dolar seviyesine tırmandı. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde Brent petrol yüzde 2,1 oranında değer kaybederek varil başına 44,72 dolar seviyesine gerilemişti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın