Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Arz Endişelerini Azaltan Açıklamalarla Normale Döndü

Suudi Arabistan’ın üretimin ay sonuna kadar düzeleceği ve EIA’nın stokların arz aksaklığına yol açmayacak yeterlilikle olduğunu belirten açıklamaları, petrol fiyatlarının geri çekilmesini sağladı.
Petrol Fiyatları Arz Endişelerini Azaltan Açıklamalarla Normale Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları Cumartesi günü Suudi Arabistan’ın üretim tesislerine yapılan saldırılarla fırlamıştı. Brent petrol 72 dolar yaklaşırken, ham petrolün varili 64 dolara ulaşmıştı. Yaşanan olay küresel arz endişelerini artırırken yetkililerden üretimin kısa süre içerisinde normale döneceğine dair açıklamalar gelmeye başladı. Arz endişelerini azaltan açıklamalarla kazançlarının büyük kısmını veren petrol fiyatları, saldırı öncesindeki seviyelere gerilemiş durumda.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, petrol üretiminin Eylül sonuna kadar yeniden aktif olacağını söyledi.

19 Eylül PetrolSaudi Aramco CEO’su Amin Nasser’den de hasar gören kısımların bu ay sonuna kadar onarılacağına dair açıklamalar geldi. Enerji endişelerini azaltan bir diğer yorum ise Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol tarafından yapıldı.

Birol küresel petrol piyasasının halihazırdaki stoklarla birlikte arz bakımından iyi olduğunu söyledi. Söz konusu açıklamalar piyasalarda arz aksaklığı yaşanacağına dair kaygıların kısmen azalmasını sağladı. Bu gelişmelerle biraz petrolün varil 63,46, ham petrolün ise 58,03 dolara geriledi. Saat 10:00 itibarıyla ham petrol 58,24, Brent petrol 63,69 dolardan işlem görüyor.

IEA Başkanı Birol, üyelerinin 1,55 milyar varillik acil ham petrol stoklarına sahip olduğunu söyledi.

Fatih BirolGoldman Sachs Group Inc. tarafından yapılan değerlendirmede de petrol piyasasının gelişmiş ülkelerin rezervlerini kullanmasına gerek kalmadan arz aksaklığa gidermeye yetecek kadar stoklara sahip olduğu bildirildi. EIA tarafından yapılan açıklamada ABD’deki ticari ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 1,1 milyon varil artış gösterdiği belirtildi.

%0,3’e denk gelen bu artışla birlikte toplam stoklar 417,12 milyon varile yükseldi. Emtia uzmanlarının beklentisi stokların 2,49 milyon varil azalacağı yönündeydi. Ticari stoklara dahil olmayan stratejik ham petrol stokları geçen haftada değişmedi ve 644,8 milyon varil seviyesinde kaldı.

Ülkedeki benzin stokları %0,3’e denk gelen 0,8 milyon varil artışla 229,7 milyon varile çıktı. İhracat ve ithalat değişimlerini baktığımızda ham petrol ithalatı günlük ortalama 326 bin varil artışla 7,05 milyon varile yükseldi. İhracatta ise günlük ortalama 120 bin varillik bir düşüş oldu ve 3,17 biliyorum varil seviyesi kaydedildi.

Sydney’de CMC Markets Asia Pacific Pty Baş Piyasa Stratejisti Michael McCarthy, Orta Doğu’daki risklerin yüksek kalmaya devam ettiğini söyledi.

Orta Doğu’daki Risklerİran meselesinin hala bitmediğini söyleyen McCarthy, diğer taraftan piyasaların arz sıkıntısını kısmen geride bıraktığını ve fiyatların dengelendiğini belirtti. ABD başkanı Donald Trump saldırıların arkasında İran olduğunu öne sürmüştü. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise bu suçlamayı reddederek, saldırıların Yemenli militanlar tarafından yapıldığını dile getirdi.

Suudi Arabistan tarihin en büyük petrol üretim aksaklığına sebep olan saldırının Yemenli militanlar tarafından olmadığını ve İran tarafından desteklendiğini bildirdi. Piyasalar ABD’nin İran’a yaptırım ihtimallerini değerlendirirken, Trump söz konusu kararın 48 saat içerisinde duyurulacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu