Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrolde Arz Bolluğu Libya’daki Aksaklığı Gölgede Bırakırken, Fiyatlar Hafif Geriledi

Libya ve Irak’ta üretimin aksamasına rağmen küresel arz bolluğunun teyit edilmesi, petrol fiyatlarının Salı günü düşüş göstermesine neden oldu.
Petrolde Arz Bolluğu Libya’daki Aksaklığı Gölgede Bırakırken, Fiyatlar Hafif Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu hem Libya’da hem de Irak’taki petrol sahalarında üretimin durması petrol fiyatlarında sert yükseliş sağladı. Halife Hafter’e bağlı güçlerin kendi kontrolleri altındaki limanlardan petrol ihracını durdurması küresel arz endişesi yarattı. Ayrıca Irak’ta küçük bir petrol sahasında üretimin durması da bu kaygıyı tetikledi.

Fakat resmi birimlerden yapılan açıklamalar, ABD’de üretimin arttığını bildirirken, arz bolluğu üretimde yaşanan aksaklığın getirdiği tedirginliği baskıladı. Fiyatlar ise bu gelişmelerle eksiye yöneldi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), artan üretim ve stokların petrol piyasasındaki şokları yumuşattığını belirtti.

Petrolde Arz BolluğuGoldman Sachs Group Inc. emtia araştırma müdürü Jeff Currie, fiyatların 70 doların üzerine çıkabilmesi için arz tarafından çok ciddi aksaklıkların olması gerektiğini, ancak ABD’deki stokların halen fazla olduğunu söyledi. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol da Libya’nın en büyük petrol sahasındaki arz bozulmasının çok fazla önem taşımadığını belirtti.

Öte yandan Irak tarafındaki arz aksaklığına dikkat çekti. Dün varili 66 dolara dayanan Brent petrol küresel arz bolluğu ile 64 dolara geriledi. Saat 11:58’de 64,58 dolardan işlem gören Brent petrolün varil fiyatının gün içi hareket aralığı 64,37 – 65,35 dolar şeklinde oldu.

Bir önceki kapanışını 58,58 dolardan yapan ham petrol, Salı günü 57,96 dolara indi.

Ham PetrolHam petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 58,15 dolardan işlem görüyor. Uzmanlar fiyatların Avrupa’nın olası ateşkesi güçlendirmek için askeri bir misyon üstlenmeyi değerlendirmesi ile birlikte geriledi. AB, Libya’ya asker gönderme konusunda hava ve deniz devriye misyonu için hazırlıklara başladı.

GCM Yatırım analistleri fiyatların Libya gerilimi öncesindeki 58,50 desteğini kırdığını, gün içerisinde Davos Zirvesi’nden gelecek haberlerin takip edileceğini belirtti. Fiyatların bu sabah gösterdiği ivme kaybı nedeniyle 59,00 – 59,50 hareketli ortalamasını desteklediği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%