Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, Arz Artışına İşaret Eden Kararlarla Sert Düşüyor

Petrol fiyatları, OPEC ve OPEC+ ülkelerinin üretimde kademeli bir artışa işaret eden kararlarının ardından haftaya düşüşle başladı.
Petrol, Arz Artışına İşaret Eden Kararlarla Sert Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu OPEC+ olarak anılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü takip eden ülkelerin liderleri bir araya geldi. OPEC’in 15. Bakanlar Kurulu toplantısında üretimi kademeli bir şekilde artırma kararı çıkmıştı. OPEC+ ülkeleri de aynı stratejiyi izledi.

OPEC+ liderleri, Mayıs ve Temmuz ayları arasında bazı üretim kesintilerini kademeli olarak hafifletme kararı aldı. Üretimi, Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık 350.000 varil ve Temmuz’da 400.000 varil artırmayı kabul ettiler.

Ham petrol fiyatları ise bu kararlar ışığında haftaya düşüşle başlarken, TSİ 11:55 sularında %1,99 oranında düşüşle 60,25 dolarda seyrediyor.
Ham Petrol Fiyatları %1,99 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Petrol fiyatları geçen hafta erken kapanış yaparken, 61,3 dolardan tamamlanmıştı. Bugünkü işlemlere ise 61,41 dolardan başlayan petrol fiyatları, Asya seansından itibaren negatif bir performans kaydetmeye başladı.

TSİ 09:00’da 60,56 dolara kadar gerileyen ham petrol fiyatı, daha sonra 60,26 dolara kadar geriledi. Brent tipi petrol de %1,96 oranında düşüşle 63,51 dolardan işlem görmeye başladı.

Petrolün haftalık performansı yaklaşık %2 civarında negatif bölgede yer alırken, aylık %8,86 değer kaybetti. Yıllık bazda ise %0,69 oranında değer kaybına işaret etmeye başladı.

OPEC+ ülkelerinin aldığı karar, Biden yönetiminin Suudi Arabistan’a tüketiciler için fiyatları ucuz tutmak amacıyla petrol fiyatlarında önemli bir artış olmasını engellemesini söylemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%