Yatırım yapmaya başla!

Petroldeki Artışın FED’in Faiz İndirimi Kararını Nasıl Etkileyeceği Merak Ediliyor

Piyasalar FED’in yarın açıklayacağı faiz kararına odaklanırken, artan petrol fiyatları sonrasında daha temkinli hareket edileceği tahmin ediliyor.
Petroldeki Artışın FED’in Faiz İndirimi Kararını Nasıl Etkileyeceği Merak Ediliyor

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Eylül toplantısı bugün başlıyor. Salı ve Çarşamba olmak üzere iki gün sürecek toplantı kararı yarın akşam saatlerinde açıklanacak. Ekonomistler Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Eylül toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Banka Temmuz ayında 25 baz puanlık düşüş ile 10 yıl aradan sonra ilk defa faiz indirmişti. Bu yıl ikinci kez indirim beklenirken bir yandan da petrol piyasasında yaşanan gelişmelerin FED kararını nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Ekonomistler petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle FED’in faiz indirimine gitme konusunda daha temkinli yaklaşacağını belirtirken, indirim beklentilerini koruyor.

Petrol fiyatlarındaki artışın ABD ekonomisi için aşağı yönlü riskler listesine ekleneceği düşünülüyor.

Petrol ArtışıAnalistler, ülkede ekonomik büyümenin devam etmesi, işsizlik oranının son 50 yılın en düşük seviyesine inmesi ile 25 baz puanlık faiz indirimi bekliyor. Tüketici harcamalarının ve istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiği, enflasyonun ise hedefin altında olması sebebiyle indirim beklentileri artıyor.

Ancak hafta sonu Suudi Arabistan’ın petrol sahasına düzenlenen saldırı sonrasında FED kararında bir değişiklik olup olmayacağı değerlendirilmeye başlandı. Emtia uzmanlarının tahminleri genel olarak değişmezken bir yandan da FED’in indirim konusunda daha temkinli yaklaşacağı tahmin ediliyor.

MacroPolicy Perspectives LLC Başkanı ve Kurucusu Julia Coronado, en doğru davranışın gelecek bilgileri izleyerek, temkinli hareket etmek olduğunu söyledi.

Temkinli YaklaşılmalıCoronado saldırı sonrası FED beklentileri için yaptığı açıklamada; “Ana etkisi jeopolitik ortamın ne kadar endişe verici ve belirsiz olduğunu hatırlatmak olacaktır. Risk yönetimi kademeli şekilde hareket etmek anlamına gelir ve aşırıya kaçmalarına ya da panik yapmalarına gerek yok. En iyisi temkinli hareket etmek ve gelecek bilgileri değerlendirmek.” ifadesine yer verdi.

Diğer yandan bazı ekonomistler petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyon üzerinde baskı yaratacağını düşünüyor. Bu durumun da FED’in faiz oranlarını düşürmek yerine, bulunduğu seviyede kalmak istemesine sebep olacağı aktarılıyor.

S&P Global Ratings’in ABD Baş Ekonomisti Beth Ann Bovino, enflasyon düşük olduğu için faiz oranlarının düşürüldüğünü fakat petrol fiyatlarındaki artışla bu durumun tersine dönebileceğini yorumladı.

JP Morgan’ın ABD Ekonomisti Michael Feroli, yıl sonuna kadar bir kez daha faiz indirimi bekliyor.

FED Faiz BeklentisiTüketici harcamalarının iyi olduğunu belirten Feroli, diğer taraftan imalat sektörünün, şirket yatırımlarının ve dış talebin zayıf olduğunu belirtti. ING Bank tarafından yapılan değerlendirmede ise çeyrek puanlık bir indirimin ekonominin karşı karşıya olduğu risklere karşı sigorta niteliğinde olabileceği belirtildi.

Yapılacak olan indirimin dolarda yukarı yönlü baskıyı azaltacağını eklendi. NatWest Markets Kıdemli Ekonomisti Kevin Cummins de 25 baz puanlık indirim bekleyen isimlerden olurken, FED üyelerinin fikir ayrılığına düştüğünü görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum