Yatırım yapmaya başla!

Powell Öncesi Petrol, Altın ve EUR/USD Kayıplı, USD/JPY Dar Bantta ve GBP Primli

FED Başkanı Powell konuşması öncesinde pariteler sakin hareket ederken, altın ve petrolde hafif kayıplar gözlemleniyor.
Powell Öncesi Petrol, Altın ve EUR/USD Kayıplı, USD/JPY Dar Bantta ve GBP Primli

GBP/USD paritesinde haftanın üçüncü iş gününde sakin bir görünüm gözlemlendi. Parite hafif bir satış baskısı aldında ele alınırken günlük bazda %0.47’lık bir primlenme ile 1.2792 seviyesinden işlem görüyor. 11 Aralıkta Parlamentoda yapılacak olan Brexit oylanasında başbakan May’in önceki katı duruşunda bir değişim olduğu ve bazı maddelerin değiştirilebileceği fikrini benimsediği dikkat çeken bir gelişme.

Parlamento AB tarafından onaylanan anlaşma maddelerinde değişikliğe gidecek olursa olayın AB kadanındaki gelişmeler yakından takip edilecek.

Finans piyasalarının yakından takip ettiği Brexit sürecinde İngiltere Hazine Bakanı Hammod Brexit ile ekonomide kısa süreli daralmaların görülebileceğini belirtirken May’in politikalarının uygulanabilecek en iyi planlar olduğunu vurguladı.1.280 civarına yakın hareketler gösteren GBP/USD için 1.27 seviyesi kritik ilk destek noktası olarak gözlemlenebilir. 

USD/JPY Dar Bantta, Pozitif Yatay Hareket Ediyor

USD/JPY Dar Bantta Yatay Hareket EdiyorUSD/JPY paritesini yaklaşan Trump Xi görüşmesi gölgesinde bölgedeki güvenli liman talebi başlığında incelemiştik. USD/JPY bugün dar bir bantta hareket ediyor ve %0.07’lik yatayda pozitif değişimi ile 113.830 seviyesinden işlem görüyor. 114.00 psikolojik seviyesi paritede takip edilen önemli bir direnç noktası olarak incelenebilir.

114.250 bölgesinde bulunan 3 yıllık Fibo direnci olası bir durak olabilir. Son 1 yıllık tepe noktası olarak direnç çalıştırabilecek bir diğer nokta ise 114.550 seviyesinde yorumlanıyor.

Altın Paritesi Hafif Değer Kaybetti

Altın Paritesinde Hafif Değer Kaybı GörüldüXAU/USD paritesi en az diğer pariteler ve finansal işlem argümanları kadar hafta sonunda gerçekleşecek olan G-20 Trump-Xi görüşmesini bekliyor. ABD, Çin ticaretinde Trump’ın ek vergiler getireceğine dair açıklamaları devam ediyor ve gelişmeler olası ticaret anlaşmasının ihtimalini düşürüyor.

Değerli metal bugün -%0.10’luk bir değişim ile 1.214,00  $ seviyesinde işlem görüyor. Altın paritesinde 100 günlük hareketli ortalasında 1.211 $ seviyesi önemli bir destek noktası olarak yorumlanıyor. 

Aşağı yönde hareketin katılaşması senaryosunda ise 1.209 $ ve 1.204 $ seviyeleri birer destek olarak gözlemlenebilir. Olası yukarı yönde gelişen altın grafiklerinde 50 günlük hareketli ortalamasında görülen 1.214,75 $ noktası bir direnç olarak değerlendirebilir. Direncin kırılması durumunda ise 1.222 $ seviyesi takip edilebilir.

Powell Konuşmasını Bekleyen EUR/USD Direnç Test Etse de Başarılı Olamadı

EUR/USD Paritesi Powell Konuşmasını Yakından Takip EdecekEUR/USD paritesinde bugün Avrupa tarafında açıklamaları takip edilecek veriler harekete kaynak görülebilir. Birkaç haftalık işlemlerde FED üyelerinden gelen faiz artış hızında yavaşlama ve kontrollü bir 2019 ifadelerine paralel değer kaybını yavaşlatmış hatta toparlanmalar kaydetmişti.

Parite bugün negatif bölgede %0.06’lık bir değişim ile 1.1288 seviyesinde fiyatlanıyor. Paritenin yakından takip ettiği gelişmelerde bugün ilerleyen saatlerde gerçekleşecek olan Powell konuşması yer alıyor. 

Bildiğimiz üzere ABD Başkanı Trump sürekli FED Başkanı Powell’ı eleştiriyor ve memnun olmadığını ifade ediyor. Bu bağlamda Powell konuşmasında sert bir ton görülebilir.

EUR/USD sakin bir gün sürdürürken 1.1300 psikolojik direncini test etse de başarılı olamadı. Paritenin olası geri çekildiği senaryoda son yılın en düşük seviyesinde kaydettiği 1.1216 seviyesi incelenecek bir destek olarak değerlendiriliyor.

Petrolde Değer Kaybı

Hafta Ortasında Petrol Değer KaybediyorWTI petrol ocak vade (CLF9) eksi yönde %0.60 değişim göstererek (eksi 0,31 $ cent) 51,25 $ seviyesinde işlem görüyor. WTI bugünkü değişimi ile 52 haftalık değişimi %10.76 negatif farkında çekmiş oldu. Brent Petrol de WTI’ya paralel %0.86’lık bir kayıp (-0,52 $ cent) ile 59,88 $’dan işlem görürken, ham petrol -%0.03 ile 52,05 $’dan fiyatlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum