Yatırım yapmaya başla!

Petrol ABD Stok Verileri Öncesi 57 Dolar Civarında Seyrediyor

Petrol fiyatları, Çarşamba günü açıklanacak olan ABD stok verilerinin azalması yönünde oluşan beklentiyle, varil başına 57 dolar oldu. Petrol piyasasında son durum şöyle...
Petrol ABD Stok Verileri Öncesi 57 Dolar Civarında Seyrediyor

Dünyanın en büyük tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde, petrol stoklarının üst üste beşinci haftada da azaldığını göstermesi beklenen veriler öncesinde, ham petrol varil başına 57 dolar civarından işlem görüyor.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında dünkü %0,2 oranındaki düşüşten sonra fazla değişmedi.

ABD’de Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verileri açıklanacak. Piyasalar ham petrol stoklarının geçen hafta 3 milyon varil düşüş göstermesini bekliyor. Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının küresel arz fazlasını azaltmak amacıyla üretimi kısmalarıyla birlikte, son üç ayda ralli yaptı ve geçen hafta iki buçuk yılın zirvesini görmüştü.

Petrol Fiyatları Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

İran eski OPEC temsilcisi Cevat Yarjani, Amerika’nın petrol üretiminde gücü elinde bulunduranların özel şirketler olduğunu belirtti.

Bu durumun ancak yasal bir düzenleme ile çözüme kavuşacağını söyleyen Yarjani, OPEC tarafından alınan üretim kısıntısı kararının her ülkede aynı şekilde uygulanmayacağını vurguladı. ABD’de petrol üretiminin devlet tekelinde olmadığını söyleyen Yarjani, söz konusu şirketlerin üretim seviyesinde alınacak kararların ancak tekel karşıtı yasalarla düzenlenebileceğini ifade etti.

Nijerya’dan gelen habere göre, petrol çalışanları grevlerini askıya aldı ve görüşmelere gelecek ay devam etmeye karar verildi.

Sendika sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre çalışanların bir süredir devam ettiği greve ara verildi. Bunun yanında Libya’da bir petrol sahasının, Perşembe günü elektrik arızası sebebiyle üretime ara verdiği ancak sonradan normale döndüğü belirtildi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), 19 sent yükselerek varil başına 57,35 dolara yükseldi.

Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %54 altında gerçekleşti. Şubat vadeli kontrat ise 10 sent artarak varil başına 57,32 dolara çıktı. Şubat vadeli Brent petrole baktığımızda, varil başına 63,57 dolardan işlem gördüğünü söyleyebiliriz. Sydney CMC Markets analistlerinden Ric Spooner; fiyatların yüksek olmasının, yeni arzları doğurduğunu, tüm piyasaların ise gittikçe kötüleşen Ortadoğu’daki siyasi gelişmeleri izlediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum