Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, ABD’nin Orta Doğu’ya Savaş Gemilerini Yollamasıyla Kazançlarını Koruyor

Orta Doğu’da yükselen tansiyonun ABD’nin Çin mallarına gümrük tarifelerini artırma planlarına ağır basmasından sonra petrol fiyatları, elde ettiği kazançları varil başına 62 doların üzerinde koruyor.
Petrol, ABD’nin Orta Doğu’ya Savaş Gemilerini Yollamasıyla Kazançlarını Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazartesi günü vadeli petrol kontratları New York’ta %0.5 yukarıda kapanmış, ardından hafifçe yükselmişti. ABD, Hürmüz Boğazı’nı kapatma yönünde tehditlerde bulunan İran ile tansiyonun yükseldiği bir ortamda, petrol bakımından zengin bölgeye bir uçak gemisi ve bombardıman gücü göndermişti.

Bu gelişmeyle, Pazartesi günü seans içinde bir ara %3 düşüş yaşayan petrol fiyatları yükseldi. Beyaz Saray’ın küresel büyüme görünümünü bozacağı düşünülen bir karar alındı ve bunun üzerine Cuma günü Çin mallarına gümrük vergilerini yükselteceğine dair açıklamalara ağır bastı.

Son haftalarda petrol fiyatlarındaki ralli, Suudi Arabistan ve diğer üreticilerin İran’ın yaptırımlarından kaynaklı düşecek üretimini karşılamak için daha çok petrol pompalayacağı spekülasyonuna bağlı olarak tersine döndü.

Petrol Fiyatlarındaki Ralli Tersine DöndüBununla birlikte ABD’de bulunan petrol şirketleri de üretimini rekor seviyelere taşıdı. Ardından ham petrol stokları ülke çapında 2017 yılının Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ayrıca ABD ve Çin’in arasındaki ticaret ilişkilerinin bir anda kötüye gitmesi, son birkaç aydır iyileşme gösteren talep görünümünü olumsuz etkiledi.

Diğer yandan, SPI Asset Management İşlem Müdürü Stephen Innes’ten de bir açıklama geldi. Innes, petrol fiyatlarının jeopolitik kuyruk risklerinin başka bir yükseliş göstermesinden destek bulduğu yorumunu yaptı. Bunun ardından, ABD’nin tekrardan güçlü bir şekilde öne çıkması ile birlikte, petrol fiyatlarının önceki günkü düşüşten hızlı toparlandığını açıkladı.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 15 sent ya da %0.2 yükseldi.

Batı Teksas Petrolü YükseldiHaziran vadeli Batı Teksas Petrolü’nün (WTI) Nymex piyasasında 15 sent veya %0.2 yükseliş göstermesiyle, Londra saati ile 07:29’da varil başına 62.40 doları gördü. Kontrat 23 Nisan’da 6 ayın zirvesine çıktı, ardından yaklaşık %6 düşüş yaşadı.

Diğer taraftan Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, erken saatlerde 31 sent ya da %0.4 civarında düşüş yaşadıktan sonra varil başına 71.23 dolar dolaylarında yatay seyir gösterdi. Kontrat Pazartesi günü %0.6 yükseldi ve 71.24 dolardan kapanış yaptı. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a oranla 8.69 dolardan primli işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu