Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, ABD Ekonomisine Dair Pozitif Beklentilerle 60 Dolara Dayandı

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD için son makroekonomik veriler güçlü toparlanmaya işaret ederken, petrol fiyatları yükselişini hızlandırdı.
Petrol, ABD Ekonomisine Dair Pozitif Beklentilerle 60 Dolara Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomisinin tarihinin en büyük darbesini aldığı 2020 yılında, ABD ile Çin gibi devler bile sarsıldı. Son açıklanan veriler ABD ekonomisinin Çin’den daha fazla büyüme gerçekleştirebileceğini ortaya koyarken, petrol fiyatları yükselişini hızlandırdı.

Citigroup’a göre petrol talebi yıl sonunda 2019 seviyelerine dönebilecek. OPEC’in üretim kesintisi kararının yanında ABD ekonomisinde güçlü toparlanma olacağı beklentileri petrol fiyatlarını destekledi.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Asya işlemleri boyunca yükselirken, 57 dolar sınırına dayandı.
Ham Petrol 57 Dolara Yaklaştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

OPEC, Çarşamba günü yaptığı toplantıda küresel petrol talebinde belirsizlik olduğunu belirterek üretim kesintisine devam etme kararı aldı. Analistler, bu kararın aşı gelişmelerine rağmen alınmasının OPEC’in piyasanın salgın öncesi döneme ulaşıncaya kadar ihtiyatlı davranacağının göstergesi olduğunu aktardı. Bu durum fiyatların yükselmesini sağlarken, ham petrol 56,23 dolardan kapandı.

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan ham petrol saat 08:42’de %0,87 değer kazancıyla 56,72 dolardan işlem görüyor. Analistler Çin’in petrol talebinin ve Suudi Arabistan’ın gönüllü ek kesinti kararının piyasaya destek verdiğini belirtiyor. 2020’nin Ocak ayından bu yana en yükseği gören ham petrol için 56,09 – 56,40 bandı destek, 56,93 – 57,15 bandı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Kasım ayından bu yana kesintisiz yükselen Brent petrolün varil fiyatı ise 59,41 doları gördü.
Brent Petrol 60 Dolara Yaklaştı
Kaynak: Bloomberg HT

Şu dakikalarda %0,76 yükselişle 59,26 dolardan işlem gören Brent petrol, yıllık bazda %7 artıda bulunuyor. 52 haftalık fiyat aralığı 15,98 – 60,00 şeklinde oluşmakta. Analistler Brent petrol için yakın vade hedef fiyatını 59,63-60,13 dolar aralığı olarak gösteriyor.

Bilançolarını açıklayan şirketlerin, Asya tarafındaki talep toparlanmasının ve merkez bankalarının verdiği desteklerin petrol piyasasını olumlu etkilediği aktarılıyor. Söz konusu iyimserlikle hem WTI hem de Brent petrol vadelilerinde, son 14 gündür aşırı alım durumu yaşandı.

Analistler ABD’nin 2021 yılında Çin’den daha fazla büyüyeceği beklentisinin petrolü desteklediğini belirtiyor.
Çin ve ABD GSYİH Dünya Ekonomisindeki Payı
Kaynak: Global Times

ABD’nin gayrisafi yurt içi hasılası 2020’nin son çeyreğinde %4 oranında büyüdü. Bu hafta açıklanan işsizlik maaşı ve istihdam rakamları ise işgücü piyasasında toparlanmanın hızlandığını gösterdi. Dün açıklanan verilere göre 30 Ocak haftasında 779 bin kişi işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunurken, haftalık bazda düşüş oldu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, hem istihdamda hem de ekonomide güçlü toparlanma bekleniyor. ABD işsizliğinin ise yıl sonunda %5,4 – 4,8 arasına ineceğini düşünüyor.

Çin salgından hızlı çıkış yaparak 2020’de %2,3 oranında büyüdü. Ancak hala ABD’nin önüne geçebilmiş değil. Analistler bu yıl her iki ekonomide de güçlü toparlanma beklerken, Çin GSYİH’sinin ABD’ninkine oranının %70’in üzerinde kalacağını düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu