Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol ABD’de Artan Üretim ve Küresel Ekonomiye Yönelik Endişelerle Düşüşe Geçti

Petrol fiyatları küresel ekonomik görünümüne yönelik endişeler ve ABD ham petrol stoklarında artış olmasının etkisiyle düşüşe geçti. Petrol piyasasında son durum şöyle…
Petrol ABD’de Artan Üretim ve Küresel Ekonomiye Yönelik Endişelerle Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ABD ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 1,3 milyon varil artış gösterdi. %0,3 oranında yükselen petrol stokları bu artışla birlikte 447,2 milyon varile yükseldi.

Beklentilerin stokların 2,2 milyon varil yükseleceği yönündeydi. Petrol fiyatlar artan ABD petrolü ve küresel ekonomik görünüme dair endişelerin etkisiyle yeniden eksiye yöneldi. TSİ 10:40 itibarıyla ham petrolün varili 53,69, Brent petrolün 62,33 dolardan işlem görüyor.

ABD’de ham petrol üretimi geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 9 bin varil arttı.

Toplamda 1,3 milyon varillik artış gösteren ham petrol stokları, bir önceki hafta 900 bin varil yükselmişti. Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları 649,1 milyon varil seviyesinde sabit kaldı. Ülkenin benzin stokları da 500 bin varil artışla 257,9 milyon varile çıktı. Bu alanda piyasaların beklentisi 1,6 milyon varil artış olması yönündeydi.

Bir önceki hafta ise 2,2 milyon varil gerilemişti. ABD’de ham petrol üretimi geçen hafta günlük ortalama 9 bin varil artış gösterdi. Söz konusu rakamlar doğrultusunda 26 Ocak-1 Şubat haftasında ABD’nin ham petrol üretimi yaklaşık günlük ortalama 11,9 milyon varille rekor seviyedeki yolculuğunu sürdürüyor. EIA raporunda ABD’nin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 12,1 milyon varil, gelecek yıl ise 12,9 milyon varil olacağı öngörüldü.

Petrol fiyatları artan ABD üretimini ve küresel ekonomiye yönelik endişelerle düşüşe geçti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %0,6 oranında düşüş kaydetti. Petrol bu ay, Ocak ayında 2016’dan bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirmesinin ardından, ABD’de artan ham petrol üretiminin Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve ortaklarının üretim kısıntılarının etkisini giderebileceği endişesi ile yeniden dalgalanmaya başladı.

Ham Petrol Fiyatlarının Canlı Grafiğini Görmek için Tıklayın

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 12 sent düştü. Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 21 sent düşerek varil başına 62.48 dolara geriledi. Tokyo’da Mitsubishi UFJ Research and Consulting Co. ekonomistlerinden Tomomichi Akuta; ticaret savaşı, Brexit, Venezuela ve İran’a yönelik yaptırımlar gibi bazı belirsizliklerin fiyatların dar bir alana sıkışmasına sebep olduğunu yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu