Yatırım yapmaya başla!

Varil Başına 81 Dolara Yaklaşan Petrol 2 Ayın En Yükseğini Gördü!

Petrol fiyatları, OPEC'in üretimi artırma konusundaki taleplere görece sessiz kalması ile iki ayın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol piyasasındaki son gelişmeler şöyle...
Varil Başına 81 Dolara Yaklaşan Petrol 2 Ayın En Yükseğini Gördü!

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının, üretimi artırmanın çok acil olmadığına yönelik yaklaşımları ve ABD’nin fiyat artışlarını durdurma baskısına rağmen ekstra petrol üretimi taahhüdünde bulunmamaları, petrol fiyatlarının iki ayın zirvesini görmesini sağladı.

OPEC’in üretimi sadece tüketicilerin talep etmesi halinde artıracaklarını kaydetmesi, vadeli petrol kontratlarının New York’ta %1,2 oranında yükselmesine neden oldu. Varil başına 80 doların üzerine çıkan petrol, bu gelişmelerle iki ayın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu.

OPEC, ABD Başkanı Donald Trump’ın fiyatları düşürmek için hızlı hareket etmeleri yönündeki çağrısına tepkisiz kaldı.

Petrol fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini OPEC ve ortaklarının üretimi artırıp artırmayacaklarına çevirmeleri ile Ağustos ayındaki dip seviyelerden %10 artış kaydetti. Diğer yandan uzmanlar, ABD ile Çin arasında bugün devreye sokulan ek gümrük tarifesi ile yeniden alevlenen ticaret savaşlarının, küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceğini ve bunun sonucunda petrol talebinin düşeceğini öngörüyor. Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 88 sent yükseldi ve varil başına 71.66 dolara çıktı.

Kasım vadeli Brent tipi petrol, saat 12:10 itibarıyla varil başına 80,65 dolardan işlem görüyor.

Kontrat geçen haftanın son işlem gününde 10 sent artışla kapanışı 78.90 dolardan yapmıştı. Analistler Brent petrolde teknik olarak 79,82 – 80.29 aralığını direnç, 78,88 – 79,35 aralığını ise destek seviyeleri olarak değerlendiriyor. Singapur’da Oanda Corp. Asia Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, Suudi Arabistan ve Rusya’nın Cezayir’deki toplantıda kaydadeğer bir arz artışını dile getirmediğini, Trump’ın ise üretimi artırma ve fiyatları düşürme çağrısına kayıtsız kalındığını ifade etti.

Uzmanlara göre ABD başta olmak üzere OPEC dışı ülkelerin, 2023 yılına kadarki üretim artışı, petrol talebinin azalmasına yol açacak.

OPEC 2018 Petrol Görünümü Raporu‘na göre; küresel enerji talebi 2040 yılına kadar günlük 364 milyon 700 bin varil petrole ulaşacak. 2017 yılında günlük 51,7 milyon varil petrol üreten OPEC dışı ülkelerin, 2023 yılına kadar bu rakamda 66,1 milyon varile çıkması bekleniyor. Geçen yıl günlük petrol üretimi 7,4 milyon varil olan Amerika Birleşik Devletleri’nin ise 2023 yılına kadar günlük 13,4 milyon varile ulaşması öngörülüyor.

PETROL FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA BAKABİLİRSİNİZ

Petrol sahası hizmeti veren bir şirket olan Baker Hughes tarafından yayınlanan raporda ise ABD’de petrol sondaj kulesi sayısının geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla %1 düşüş gösterdiği, söz konusu düşüşün, ham petrol fiyatlarındaki artışı desteklediği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum