Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol 77 Dolara Düştü, Akaryakıtta İndirim Beklentisi Başladı

Dünya ekonomisinde yavaşlama olacağı beklentisi ve güçlenen doların petrol alımını kısıtlayacağı endişesi, fiyatları 9 ayın en düşüğüne çekti.
Petrol 77 Dolara Düştü, Akaryakıtta İndirim Beklentisi Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ekonomiler rekor seviyelere çıkan enflasyonu düşürmeye odaklanmış durumda. Enflasyonu düşürmek için alınan kararların ekonomide yaratacağı negatif şoklar ise artık daha çok dillendirilmeye başlandı.

Resesyon endişesini en çok hisseden piyasalardan birisi kuşkusuz ki petrol oldu. Mevcut durumda Rusya-Ukrayna savaşı etkisiyle belirsiz olan piyasa, başta ABD olmak üzere dünya ekonomisinin durgunluğa gireceği endişesiyle düşüşünü hızlandırdı.

Yatırımcılar, artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve resesyon kaygılarının petrol talebini düşürmesinden endişe duyarken, fiyatlar Ocak ayından bu yana en düşük seviyelere indi.

Brent Petrolün Varili 84 Dolara Geriledi

Brent Petrolün Varili 84 Dolara Geriledi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kasım vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri 84,27 dolara indi. Bu seviye Ocak ayında kaydettiği 83 dolardan bu yana gördüğü en düşük fiyat oldu.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de benzer şekilde 77 dolara inerek, son 9 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Her ikisinde de geçen haftanın son işlem gününde yüzde 5 civarında düşüş oldu.

GCM Yatırım Banner

ABD ham petrolü haftalık bazda yüzde 8, aylık yüzde 16 düşüş gösterirken, bu oranlar Brent türü için sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 15’i işaret ediyor.

Analistler dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki yavaşlamanın da petrol talebini baskıladığına, bunun da fiyatları etkilediğine dikkat çekiyor.

Güçlü Dolar Petrol Talebini Düşüren Bir Başka Faktör

Güçlü Dolar Petrol Talebini Düşüren Bir Başka FaktörABD Merkez Bankası’nın geçen hafta aldığı faiz artışı kararının artçı şokları bu haftada da devam ediyor. Tüm paralar karşısında yükselen doların, sepet değerini gösteren endeks 114 puanı aşarak rallisine devam etti.

Doların diğer paralar karşısında güçlü olması, dolar cinsinden ödemeleri zorlayacağı için petrol talebini azaltıcı bir unsur olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar doların 20 yılın en yükseğine çıkmasını ve ekonomik yavaşlama korkularını, petrol için ters rüzgar olarak yorumluyor.

Religare Broking emtia araştırma başkan yardımcısı Sugandha Sachdeva, WTI petrolünde 75, Brent petrolde 80 doları destek seviyeleri olarak işaret etti.

Piyasa, bundan sonraki süreçte 5 Ekim’de bir araya gelecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının toplantısından çıkacak kararı bekliyor olacak.

Akaryakıtta İndirim Eli Kulağında!

Küresel petrol fiyatlarında çok sert fiyat hareketliliği olduğu zamanlarda, gözler hemen akaryakıtta bir değişiklik olup olmayacağına çevriliyor.

Ham petrol sadece Eylül ayı içinde 20 dolara yakın düşüş gösterdi. Dünya petrol piyasasına yön veren Brent petrol de bu ay 102 dolardan, 84’lere kadar indi.

Hal böyle olunca akaryakıtta indirim olabileceği yönünde beklentiler yükseldi.

Güncel duruma bakıldığında İstanbul’da motorinin litre fiyatı 23.07, benzinin 19.23 liradan satılıyor.

Ankara’da benzin 19,34, motorin 23,20 lira, İzmir’de benzin 19,34 ve motorin 23,21 liradan fiyatlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın