Yatırım yapmaya başla!

7 Haftada Yüzde 30’un Üzerinde Düşen Petrol Fiyatları 13 Ayın Dibinde!

13 ayın en dip seviyesi anlamına gelen son enerji satış dalgası, küresel arzda artış ile ilgili endişelerin arasında geldi. Detaylar aşağıda;
7 Haftada Yüzde 30’un Üzerinde Düşen Petrol Fiyatları 13 Ayın Dibinde!

Petrol fiyatları Cuma günü bir yıldan uzun süredir en düşük seviyesine geriledi ve yedi haftalık satış dalgasını sürdürerek ham petrolün ayı piyasasındaki yerini derinleştirdi. Cuma günkü düşüşler ayrıca 6 Aralık’ta Viyana’da yapılacak toplantı öncesinde OPEC’in üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

Sonuçta; ABD Batı Teksas türü ham petrol Cuma günkü seansı 4.21 dolar ya da yüzde 7.7 düşüşle tamamlayarak 50.42 dolardan kapattı. Nitekim bu da Batı Teksas türü ham petrolün 2017 Ekim’inden bu yana gördüğü en düşük seviye oldu. Ayriyeten WTI, 3 Ekim’de gördüğü zirveden bu yana yüzde 34 seviyesinde değer kaybetmiş oldu, Brent petrol de yüzde 32 kaybetti.

Uluslararası ölçüt Brent ham petrolün fiyatı ise Cuma günü 3.66 dolar ya da yüzde 5.9 seviyesinde düşerek 58.94 dolara kadar geriledi.

 Brent Petrol 13 Ayın En Düşük Seviyesinde Ve bu da tıpkı ABD Batı Teksas Türü ham petrol gibi Ekim 2017’den bu yana kaydedilen en dip seviye oldu. Her iki ham petrolün varil fiyatının da 13 ayın en düşük seviyesine gerilemesi haliyle dikkat çekti. Lipow Oil Associates’in Başkanı Andrew Lipow konuyla ilgili; “OPEC ve OPEC üyesi olmayanların bir üretim kesintisi tartışırken bile petrol piyasasındaki düşüş hızı beni şaşırttı, öyle görünüyor ki piyasa bunun yeterli olacağını düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, son enerji satış dalgasının küresel arzdaki artış ve ekonomik büyümedeki yavaşlama ile ilgili endişelerin artması arasında gelmesi de dikkat çekti.

Enerji Satış Dalgası Küresel Arz Artışı Küresel Büyüme Yavaşlaması Suudi Enerji Bakanı Khalid al Falih Perşembe günü yaptığı açıklamada krallığın bu ayki üretiminin Ekim ayının günlük 10.6 milyon varil üretimini geçeceğini söylemişti. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olsa da Falih’in geçen ay Ekim için öngördüğü 10.7 milyon varilin aşağısındaydı. Falih ayrıca Kasım ayında 11 milyon varil seviyesine ulaşılacağını dile getirmişti. Kaynaklar da geçtiğimiz günlerde Suudilerin halihazırda üretimi 10.8 milyondan rekor bir 10.9 milyona çıkardığını söylemişti.

Suudi Enerji Bakanı Falih açıklamasında, Ocak ayında talebin azalacağını ve krallığın daha zayıf tüketime yanıt vereceğini de dile getirmişti.

Suudi Enerji Bakanı Khalid al Falih Açıklama Bunun yanında Enerji Bakanı petrol sevkiyatlarının Aralık ayında 500 bin varile kadar düşeceği konusunda da şimdiden uyarı yapmış ve beklenen düşüşün ABD’nin İran’ın bazı en büyük müşterilerine petrol alımı konusunda izin vermesinden kaynaklanacağını söylemişti.

Nihayetinde Suudi Arabistan ile diğer ülkeler, bu yılın başlarında yaptırımların yenilenmesini beklemekle birlikte üretimi artırmış ancak feragatler piyasadan daha az İran varilinin çekilmesiyle sonuçlanmıştı.

İşte tüm bu gelişmeler ışığında görüş bildiren PVM Oil Associates kıdemli analisti Tamas Varga, Cuma günü yayınlanan notunda petrol fiyatlarındaki düşüşün çoğunluk tarafından düşüşle sonuçlandığını kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum