Paylaşım

68 Doları Gören Petrol 3 Yılın Zirvesine Yaklaştı


 

Brent petrol haftanın son işlem gününde varil başına 68 dolara yükseldi. 3 yılın zirvesine yaklaşan petrol fiyatlarında son gelişmeler haberimizde...

ABD ham petrol stokları yedi hafta üst üste azaldı ve Ağustos ayından bu yana en uzun haftalık düşüşünü sergiledi. Bu durumunun petrol üretimindeki artışı etkisini dengelemesi ile birlikte, petrol fiyatları üç yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine yaklaştı.

Dün güne 67,85 dolardan başlayan Brent petrol, bugün varil başına 68,02 dolara kadar yükseldi.

Brent petrolün varil fiyatı saat 09:25 itibariyle %0,02’lik düşüşle 68 dolardan işlem görüyor. Şubat vadeli Batı Teksas türü ham petrol, 5 sent düşerek Hong Kong saati ile 10:10’da varil başına 61.96 dolara geriledi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %59 altında gerçekleşti. Söz konusu fiyatlar Perşembe günü 62,01 doları görerek, 2014 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmişti.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi‘nden yapılan açıklamaya göre, İran’da ticari ham petrol stokları geçen hafta 7,4 milyon varil düşüş gösterdi.

Bu düşüşle birlikte petrol stokları 424,5 milyon varile geriledi. ABD’nin ham petrol üretimi ise bir önceki haftaya göre günlük 28 bin artarak, 9,78 milyon varile çıktı. Uzmanlar, İran’da devam eden hükümet karşıtı protestoların ve OPEC ile Rusya öncülüğünde devam eden üretim kesintisinin petrol fiyatlarını yükselttiğini belitti.

Sydney’de CMC Markets analisti Ric Spooner, petrol fiyatlarındaki yükseliş için çok dik ve kesintisiz ralli yorumunu yaptı.

Aralık ayı ortalarında 56 dolar civarında olan petrol, o tarihten beri sürekli yükseliyor. Ric Spooner’a göre gelinen bu seviyede kısa bir duraklamanın olması gayet normal karşılanmalı. Spooner, fiyatların ABD’de kaya petrolü üretiminin arttığı bölgelere geldiğini ve piyasanın kaya petrolü üretiminin artıp artmadığını görmek için bekleme durumuna geçebileceğini ifade etti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın