Yatırım yapmaya başla!

Petrol 60 Doları Aşabilir mi?

Petrol 60 Doları Aşabilir mi?

Bilindiği üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) üretim kotasını kaldırmasının ardından küresel arz fazlası endişesiyle petrol, yaklaşık iki yıldır düşüşler yaşıyor. Yeni yılda ise petrol, son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına geriledi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası OPEC ve Rusya, petrol üretimini dondurmak üzere Doha’da Şubat ayında bir araya gelmişlerdi. Ancak ilerleyen süreçte üretici ülkeler arasında oluşan güvensizlik ortamında resmi imzalar bir türlü atılamamıştı. OPEC ve Rusya arasında Şubat ayında gerçekleşen görüşmenin detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

OPEC ve Rusya petrol fiyatlarına dengeyi getirebilmek adına, bu ay içerisinde yeniden Doha’da bir araya gelme kararı aldı. Ayrıca ABD’deki aktif petrol sondaj kuyularında da görülen düşüşler ve üretim dondurma görüşmeleri, petrolün yeni yıldaki kayıplarını telafi etmesinin önünü açtı. Yaşanan gelişmeler sonucunda petrol, yeni yıldaki kayıplarının tamamını telafi etmeyi başardı. Bugün Mea-Risk Araştırma Kuruluşu Başkan Yardımcısı Cyril Widdershoven, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüşlerini açıkladı. Widdershoven’in açıklamalarının öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“Doha’daki ikinci toplantı istikrarı sağlayacaktır!”

Widdershoven yaptığı açıklamada, daha önce OPEC ve Rusya’nın Doha’da bir araya geldiği toplantıda güvensizlik ortamının oluştuğunu ve İran’ın buna karşı çıktığını belirterek; yine de yaşanan bu gelişmelerin bu ay gerçekleşecek ikinci toplantının zemininde önemli bir rol oynadığını söyledi. Art arda yapılan toplantıların düşük petrol fiyatları sonrası OPEC üyesi ülkelerin ne denli zor durumda olduklarının bir göstergesi olduğunu belirten Widdershoven, ikinci toplantının piyasada istikrarı sağlayacağını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Widdershoven, İran ve Rusya’nın arza katkısının beklenenin altında seyretme ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, petrol fiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde 60 doları aşabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum