Paylaşım

Petrol 40 Dolara Düşecek mi?


 

Petrolde meydana gelen düşüşler ve ayı piyasası hakimiyeti, kötümser yatırımcıların bahse girmesine neden oldu. Kötümser yatırımcılar petrolde 40 doları öngörüyor ve bu konuda bahse bile giriyor. Bu nedenle bazı yatırımcılar da, petrolün 40 doların altına düşeceğini gösteren kontratlardan satın almaya başladı.

Petrol fiyatlarında görülen bu seviyeler en son finansal kriz döneminin en şiddetli zamanlarında görülmüştü. Neredeyse 2014 yılının başından beri yaşanan düşüşler, özellikle de opsiyon piyasalarında uç senaryoların ortaya atılmasına neden oluyor.

Ayı piyasası hakimiyetindeki petrol için kötümser yatırımcılar, ABD gösterge petrolünün 2015 yılının son aylarına doğru 40 doların altını görebileceğini düşünüyor. Bu nedenle de, Batı Teksas petrolünün Aralık 2015’te 40 dolara inmesi üzerine oynanan opsiyon miktarı son bir ayda 4 kat artış gösterdi. Bir ay önce 35 dolara yönelik hiçbir opsiyon satılmamıştı ve şimdi 669 bin varile denk gelen opsiyon miktarı satın alındı.
Konu ile ilgili olarak uzmanlar bile yorum yapıyor.

Başbakan yardımcısı Ali Babacan ise “petrol gelecek yıl 102 dolar değil de 72 dolar olursa bu enflasyonun beklediğimizden 1,5 puan daha aşağıda oluşmasını sağlar” dedi. Petrol fiyatlarında yaşanan her 10 dolarlık düşüşün enflasyona etkisinin yarım puan olduğunu da sözlerine ekledi. Ali Babacan aynı zamanda petrol fiyatlarında görülen düşüşün Türkiye’ye çok yönlü faydası olduğundan da bahsederek, “Petrol fiyatları 10 dolar düştüğünde bizim cari açığımız milli gelire oranla yarım puan düşüyor, cari açık açısından yaklaşık 4,4 milyar dolarlık tasarrufumuz var bu işten” dedi.

Petrol fiyatları haftayı yine düşüşle sonlandırırken, Suudi Arabistan’ın Asya’daki müşterilere rekor seviyede indirim teklif etmesi düşüşün hızlanmasına neden oldu. Bu teklif sonrasında petrol fiyatları 4 yılın en düşük seviyesinden gerileyerek 5 yılın en düşük kapanışına yaklaştı. Petrolde yaşanan düşüşlere rağmen Suudi Arabistan’ın günlük üretim miktarında herhangi bir değişikliğe yanaşmaması ise petrolün daha da düşeceğini gösteriyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın