Yatırım yapmaya başla!

Gelişen Piyasa Paralarını Düşüren Petrol 4 Yılın Zirvesinde Duraksadı

Gelişen piyasa varlıklarını olumsuz etkilemeye başlayan petrol fiyatları, rallinin çok hızlı olabileceği düşünceleri ile yükselişini dört yılın zirvesine yakın durdurdu. İşte detaylar;
Gelişen Piyasa Paralarını Düşüren Petrol 4 Yılın Zirvesinde Duraksadı

İran’daki arz kayıplarının ham petrolü 4 yılın zirvesine doğru çıkardı. Buna karşın bu yükselişin çok hızlı olduğu endişelerine bağlı olarak petrol fiyatları 76 dolar yakınlarında durdu. Petrol fiyatlarında görülen bu yüksek seyir ise gelişen ülke paralarını desteklemesiyle bilinirdi. Buna karşın özellikle Brent petrolün dört yılın zirvesine doğru rallisi gelişen piyasa paralarının olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında yüzde 0,6 oranında yükseliş kaydederken, haftalık bazda İran’ın diğer bir müşterisi olan Birleşik Arap Emirlikleri’ni kaydetme riski ile birlikte piyasanın daha da sıkışacağı endişeleri arttı. Buna bağlı olarak kontratlar yüzde 4,1 oranında yükseliş kaydetti. Traderlar ise Suudia Arabistan ve Rusya’nın artan üretimi, ABD’nin stokları artırmasını dikkate almıyor.

Petrolün RSI göstergesi, bu hafta Haziran sonundan bu yana ilk defa 70 seviyesini aştı ve ralli abartılı bulundu.

Petrol RSI Göstergesi Yükseldi

ABD Başkanı Donald Trump’ın defalarca OPEC’e fiyatları düşürme çağrısında bulunmasına neden olan küresel arz daralmasına bağlı endişeler ile petrol fiyatları Ağustos ortasından bu yana yaklaşık yüzde 17 oranında yükseliş kaydetti.

Petrol Fiyatlarındaki Değişimi İzlemek için Tıklayın!

Suudi Arabistan ve Rusya ise daha fazla petrol üretimi yapmaya başladı. Traderlar da OPEC ve ortaklarının İran’daki arz kayıpları ile Venezuela’da düşen üretimi karşılayıp karşılayamacağı konusunda spekülasyona devam ediyor.

İran ihracatının daralacağı endişeleri, ABD’nin yüksek stoklarını gölgede bıraktı ve vadeliler 2014’ten bu yana ilk kez varil başına 85 doları aştı.

İran İhracatı Daralacak

Petrolde görülen bu artış, ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ile birlikte değerlendirildi ve Asya paralarının Ağustos ayından bu yana en sert dört günlük düşüşünü kaydetmesine neden oldu. Güney Kore wonu, günün en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu. Yurt içi piyasaların açılmasıyla birlikte bu yeri Türk lirası aldı. TL dolar karşısında yüzde 2,5 oranında değer kaybetti.

Gelişen ülke bloku Rusya, Suudi Arabistan, Meksika gibi petrol ihracatlarını ve Türkiye, Hindistan gibi ithalatçıları içeriyor.

EM Petrol İhracatçıları ve İthalatçıları

Dolayısıyla petrol fiyatlarındaki değişimlerin EM varlıkları üzerinde etkili olmasına neden oluyor. Petrolün yükselişinden kaynaklı etkilerin genel olarak pozitif olmasına karşın artan jeopolitik anlaşmazlıklar yüzünden petrol fiyatı yükseliyor. EM varlıklarında ise satışın gelmesine neden olması, bu ilişkinin azaldığına işaret ediyor.

Döviz Piyasasındaki Dalgalanmayı Takip Etmek için Tıklayın!

MSCI EM Paraları Endeksi, 2018’de yüzde 5,2 oranında geriledi ve 2015’ten beri yılbaşından bugüne görülen en kötü performansı kaydetti.

MSCI EM Paraları Endeksi Düştü

Credit Suisse Group AG analistlerinin müşteri notunda, “petrol fiyatlarında geçtiğimiz haftaki sert yükseliş izlenmesi gereken önemli bir ek unsur. Petrolde fiyat artışı reel gelire doğrudan zarar veriyor ve petrol ithal eden yüksek betalı EM ülkelerinde cari açığı artıyor,” ifadelerine yer verildi. Notta, en dikkat çeken ülkelerin ise Türkiye ve Güney Afrika olduğu da belirtildi. Analistler Rusya, Kolombiya ve körfez ülkeleri gibi ihracatçıların fayda sağlayabilecek olmasına rağmen petrolün EM üzerindeki etkisinin negatif olacağına dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum