Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları 2019’da İlk Kez Art Arda İki Hafta Düşüş Gerçekleştirecek

Arz darlığına ilişkin endişelerin hafiflemesi, petrol fiyatlarında bu yıl ilk kez iki hafta üst üste düşüş gerçekleşmesini beraberinde getirdi.
Petrol Fiyatları 2019’da İlk Kez Art Arda İki Hafta Düşüş Gerçekleştirecek

ABD’de ham petrol stoklarındaki artış ve Rusya’nın üretim kısıntısı hedefinden daha fazla üretmesinin arz darlığı endişelerini azaltması, petrol fiyatlarının bu yıl ilk kez üst üste ikinci haftayı kayıpla geçirmesini sağladı.

New York’ta vadeli petrol kontratları, geçtiğimiz seansta %2.8 düşüşün ardından hafif gerileme yaşadı. Resmi verilerden hareketle Rusya, Nisan ayında OPEC+ koalisyonu anlaşması kapsamında taahhüt ettiği miktarın fazlasını üretmişti.

ABD’de ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 2017 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

ABD'de Ham Petrol Stokları En Yüksek Seviyeyi GörmüştüTüm bunlar, ABD’nin İran’dan petrol alımı amaçlı bazı ülkelere tanıdığı muafiyet hakkının sona erdiği zamanda meydana geldi. Beyaz Saray tarafından yapılan İran muafiyetinin sona ereceğine dair açıklama, önceki hafta petrol fiyatlarının 6 ayın en yüksek seviyesini görmesine neden olmuştu. Fakat bu kazançlar, arz görünümünün beklenenden daha iyi olabileceğine dair işaretlerle yok oldu.

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olarak, piyasada dengeyi koruyacağını taahhüt etti, fakat aynı zamanda Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile ortaklarının üretim kısıntılarını 2019 yılının bitimine kadar uzatabileceğinin de sinyallerini verdi. Diğer yandan Seul’de Samsung Futures Inc. emtia analistinden açıklama geldi.

Analist Kim Kwangrae, “Petroldeki ralli temel olarak ABD’nin İran’a yaptırımları ve OPEC’in üretim kısıntılarından destek buluyor,” dedi ve “Ancak ABD’de kaya petrolü üretiminin artması ve OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarını sonlandırma olasılığı fiyatları muhtemelen bu seviyelerden aşağı çekecek ve fiyatlar 50’li seviyelerin üst taraflarına kadar inebilir.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında Perşembe günü 1.79 dolar düşmüş, varil başına 61.81 dolardan kapanmıştı. Ardından 12 sent düştü ve Singapur saatiyle 12:03’te 61.69 dolara geriledi.

Haziran Vadeli Batı Teksas Petrolü GerilediBu gelişmelerin yanında kontrat bu hafta %2.5 düşüş yaşadı ve Mart ayının başından bu yana en büyük haftalık kaybına yöneldi. Diğer yandan Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Perşembe günü %2 değer kaybetti ve varil başına 70.75 dolar ile 3 haftanın en düşük seviyesine indi.

Ardından 27 sent gerileyerek 70.48 dolara indi. Beş hafta art arda yükselen kontrat, bu hafta %2.3 değer kaybetti. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a oranla 8.70 dolardan primli işlem gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum