Paylaşım

Petrol 2017’de 70 Dolara Yükselecek mi?


 

Özellikle bu yıl çalkantılı bir süreçten geçen petrol, önümüzdeki sene içerisinde 70 dolar seviyesine kadar yükselebilir mi? Üretim sınırlamasının konuşulduğu arz fazlası ortamda Hedge fonu yöneticisi Pierre Andurand, önemli tahminlerde bulundu. Andurand’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ve merak edilenler haberimizde;

Petrol piyasasında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Hatırlanacağı üzere Şubat ayında petrol, son 13 yılın en düşük seviyesi kabul edilen 30 doların altına kadar gerilemiş ve yatırımcılarını bir hayli tedirgin etmişti. Petrol fiyatlarının henüz yılın başındayken bu denli düşüşler yaşamasındaki neden; İran’a yönelik ambargonun kaldırılmış olmasıydı. İran, petrol pazarına oldukça sert bir giriş yaptı ve piyasanın hareketlenmesine neden oldu. Ancak ilerleyen süreç içerisinde stok verilerinde görülen gerilemeler ve OPEC’in çabaları, petrolün yeniden toparlanmasını sağladı.

Bugünlerde ise petrol fiyatları, 50 doların üzerinde kalıcı olmaya çalışıyor. Piyasanın toparlandığına dair kanının kuvvetlenmesinin ardından, önümüzdeki süreç için tahminler de açıklanmaya başladı. Hedge fonu yöneticisi Pierre Andurand, önümüzdeki yıla ilişkin petrol tahminlerini bugün kamuoyuna açıkladı. Andurand’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Petrol üç ay içerisinde 60 dolara tırmanacak”

Andurand yaptığı açıklamada; petrol fiyatlarında gözle görülür toparlanmanın başladığını belirterek, yatırımcıların bu noktada nefes almaya başladıklarını söyledi. Petrol fiyatlarının hızla yükselmeye devam edeceğini vurgulayan Andurand, önümüzdeki üç ay içerisinde 60 dolar seviyelerine kadar yükseleceğini dile getirdi.

“Suudi Arabistan desteğiyle petrol, önümüzdeki yıl 70 dolara yükselecek”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Andurand, iddialı söylemlerine devam etti. Suudi Arabistan’ın petrol fiyatları açısından oldukça önemli bir ülke konumunda olduğunu belirten Andurand, petrol üretimindeki olası kısıtlamada, Suudi Arabistan’ın başı çekmesiyle beraber, petrolün önümüzdeki yıl içerisinde 70 dolar seviyelerine kadar yükselebileceğini söyledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın