Paylaşım

Petrol 2016 Şubat’ın İlk İşlem Haftasını Kayıpla Geçmeye Yöneldi


 

Dolardan güç bularak tırmanışa geçen petrol, bugün yatay bir seyir izledi. Haftanın başlangıcında yaşadığı düşüşlerin etkisiyle bu haftayı kayıpla tamamlamaya yönelirken, piyasalarda yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Petrol yeni yılın tamamında, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından pazara dahil olması ve son iki yıldır OPEC’in üretim kotasını kaldırmasıyla küresel arz fazlası endişelerinin hakim olduğu ortamda yüzde 15 düşmüş durumda bulunuyor. Petrolün son iki yıldır yaşadığı büyük değer kayıpları sonrası, önde gelen ülkeler ve petrol şirketleri de zor günler geçiriyorlar. Geçtiğimiz hafta Rusya petrolün düşüşüyle ülkenin zor günler geçirdiğini açıklarken; dün ise dünyanın önde gelen petrol şirketi Shell, petrol fiyatlarının etkisiyle 10 bin çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Haberin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Vadeli petrol kontratları ise dün New York’ta yüzde 1.8 oranında gösterdiği yukarı yönlü performansın ardından bugün yatay bir seyir izledi. Ancak bu haftanın başlangıcında petrol, açıklanan Çin imalat verilerinin etkisiyle sert düşüşler yaşamıştı. Bu düşüşlerin etkisiyle vadeli petrol kontratları bu haftayı yüzde 5.3 kayıplara tamamlamaya yönelmiş durumda.

“Piyasa fazlası, fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor”

Sydney’de Fat Prophets Analisti David Lennox, petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve petrolün önümüzdeki günlerde izleyeceği seyir tablosuyla ilgili olarak görüş bildirdi. Lennox, geçtiğimiz hafta büyük oranda tırmanış gerçekleştiren petrol fiyatlarının, bu hafta tırmanışa son vermesinin ardından petrol stoklarının olduğunu belirterek; AD petrol stoklarının petrolün rallilerine engel teşkil ettiğini söyledi. Piyasa fazlasının petrol varil fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğinin altını çizen Lennox, riskin halen aşağı yönde devam ettiği ifade etti.

Petrol piyasasında ise bugün durum şöyle seyretmekte;

Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ICE Futures Europe piyasasında bugün yüzde 0.3 oranında tırmanışının ardından varil başına 34.55 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Brent petrol dün ise doların yaşadığı düşüşten destek alarak işlem gününü 34.46 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında bugün yüzde 0.2 oranında yükseldi. Değer kazanımlarıyla birlikte WTI bugün varil başına 31.78 dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Dünkü işlemlerde ise WTI günü 31.72 dolardan tamamlamıştı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın