Yatırım yapmaya başla!

Petrol 2016 Mayıs Sonu Resmi Stok Verileri Öncesi Tırmanışta

Petrol 2016 Mayıs Sonu Resmi Stok Verileri Öncesi Tırmanışta

Bu işlem haftasında petrol kazanımlarını giderek genişletiyor. Hatırlanacağı üzere petrol yeni işlem haftasına ABD’deki aktif petrol sondaj kuyularında görülen azalmalardan destek bularak, kazanımlarla başlangıç gerçekleştirmişti. İlerleyen günlerde ise küresel arz fazlasının azaldığına dair belirtiler petrolün kazanımlarını genişletmesini sağlamıştı. Geçtiğimiz gün ise ABD’de resmi sektör, stok verileriyle ilgili olarak açıklamada bulundu. Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı verilere göre, ABD petrol stoku bu işlem haftasında 4,23 milyon varil düzeyinde geriledi.

Yaşanan bu gelişmenin ardından petrol, kazanımlarını bugünkü işlemlerde de sürdürmeye devam ediyor. Vadeli petrol kontratları Londra’da haftanın dördüncü işlem gününde yüzde 0,7 oranında değer kazandı. Böylelikle vadeli petrol kontratları 4 Kasım tarihinden bu yana en yüksek gün içi seviyeye tırmanmayı başardı. Hatırlanacağı üzere vadeli petrol kontratları geçtiğimiz gün yüzde 2,3 oranında önemli bir tırmanış gerçekleştirmişti.

Analistler yaptıkları değerlendirmelerde, bugün akşam saatlerinde ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak olan resmi stok verilerinde düşüşlerin görülmesini beklediklerini belirttiler. Ayrıca analistler, küresel arz fazlasının azalmasına bağlı olarak petroldeki kazanımların süreceğine işaret ettiler. Ayrıca petrol, Şubat ayında son 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 80 oranında değer kazanmayı başardı.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Avrupa göstergesi olan Temmuz vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında haftanın dördüncü işlem gününde 34 sent yükseldi. Böylelikle Brent petrol, varil başına 50,08 dolar seviyesine kadar tırmanmış oldu. Ancak bu tırmanışın ardından Brent petrol, Hong Kong saati ile 09.30’da varil başına 50,06 dolar seviyesinde dengelendi.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında, haftanın dördüncü işlem gününde 32 sent yükseldi ve varil başına 49,88 dolar seviyesine kadar tırmandı. Hatırlanacağı üzere WTI geçtiğimiz günkü işlemlerde, 94 sent yükselerek varil başına 49,56 dolar seviyesine çıkmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum