Yatırım yapmaya başla!

Petrol 2016’da İlk Kez Yükselişe Geçti!

Petrol 2016’da İlk Kez Yükselişe Geçti!

Petrol yeni yıl ile değer kaybı yaşamaya devam ediyordu. Yaşanan değer kayıplarının temelini arz fazlası oluştursa dahi, Asya piyasalarının oynaklık durumu ve Orta Doğu’da yaşanan Suudi Arabistan ile İran gerilimi petrol fiyatlarının dibe çekilmesindeki etkenler arasındaydı. Petrol fiyatları dün itibari ile 30 doların altına kadar gerilemesiyle beraber piyasalarda şok etkisi yaratmıştı. Bilindiği üzere petrol 12 yıllık bir aranın ardından ilk kez bu seviyelere gerilemişti. Hafta başından bu yana değer kaybı yaşayan petrol New York’ta, Salı günü %3.1 oranında değer kaybı yaşamıştı. Ancak bugün petrol yeni yılda ilk kez değer kazandı. Petrol, %2.2 oranında değer kazandı. Ancak uzmanlar, petrolde devam etmekte olan aşırı arz durumunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini belirterek, petrol fiyatlarının düşüşünün sürebileceğine dair endişelerin halen daha hakim olduğunu ifade etmekteler.

“30 Dolar seviyeleri oldukça sıkıntı verici”

Sydney’deki Fat Prophets analisti David Lennox, petrolün 12 yıllık aranın ardından 30 dolar seviyelerinin altına gerilemesi sonrası bugün yaşanan tırmanış ile ilgili olarak görüş bildirdi. Lennox, petrol piyasası için büyük resmin halen aşırı arz şeklinde olduğunu belirterek, önümüzdeki birkaç ayın fiyatlar açısından oldukça zor geçeceğini ve 30 dolar seviyelerinin oldukça sıkıntı verici olduğunu ifade etti.

“Dünya 20 Dolarlık petrol fiyatlarıyla yüzleşiyor!”

Ayrıca Citigroup Inc.’de düşük petrol fiyatları ve önümüzdeki günlerdeki petrolün yol haritası ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, dünyanın şimdilerde 20 dolarlık petrol fiyatlarıyla yüzleşmekte olduğu görüşünü paylaştı.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyir etmekte;

Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Brent petrolü, 48 sent ya da %1.6 oranında yükseldi. Bu yükseliş ile 31.34 dolara ulaştı. Hatırlanacağı üzere kontrat dün 69 sent ya da %2.2 oranında yaşadığı kayıpla beraber 30.86 dolara kadar inmişti. Yaşanılan bu düşüş ile Brent petrol, Nisan 2004’ten bu yana en düşük kapanışını yapmak durumda kalmıştı.

Ayrıca Avrupa göstergesi olan Brent petrolü, ABD göstergesi Batı Teksas Petrolü’ne (WTI) göre 32 sent primli işlem görmekte.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise Nymex piyasasında 66 sent yükselerek varil başına 31.10 dolara kadar tırmandı. Bu yükselişin ardından Hong Kong saati ile 15.29’da 30.78 dolar seviyelerinde tutunmayı başardı. Hatırlanacağı üzere kontrat dün 29.93 dolara kadar gerilemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum