Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları 2 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Suudi Arabistan'da prens ve bakanlara yönelik başlatılan soruşturma, Prens Salman'ın elini güçlendirerek, üretim kısıntısı beklentisini yükseltti. Petrol ise son 2 yılın zirvesini gördü.
Petrol Fiyatları 2 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Suudi Arabistan’da 11 prens, 4 bakan ve birçok eski üst düzey yönetici yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Prens Muhammed bin Salman başkanlığındaki gözaltı kararı seyahat yasağı ve banka hesaplarına el koyma gibi kısıtlamalar içeriyor. Suudi Arabistan’da yolsuzluk soruşturması devam ederken, petrol fiyatları son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Gücün OPEC öncülüğündeki üretim kısıntılarını destekleyen Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın elinde toplanması, petrolü iki yılın zirvesine taşıdı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta %0,07 oranında yükseldi ve bu şekilde yükselişini üçüncü güne taşımış oldu. Ocak vadeli Brent petrol Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 37 sent yükseldi ve varil başına 62,44 dolara çıktı. Geçtiğimiz Cuma günü 62,07 dolara yükselerek Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Küresel gösterge Brent petrolü, Ocak vadeli WTI’a kıyasla 6.29 dolar primli işlem gördü.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında 36 sent yükselerek varil başına 56 dolara çıktı.

Söz konusu fiyatlar bu seviyeden sonra 55.76 dolara geriledi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın %13 üzerindeydi. Petrol, küresel stokların azalmakta olması ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkeleri ve ortaklarının Mart ayında sona erecek üretim kısıntısı anlaşmasını uzatacağı beklentileri ile birlikte 4 hafta art arda yukarı yönde hareket etti.

Emirates Nbd Bank Pjsc. analisti Edward Bell, Veliaht Prens Salman’ın üretim kısıntısına devam etme konusunda her zaman istekli olduğunu söyledi.

Bell sözlerine; “Dünyanın en büyük üreticilerinden ve ihracatçılarından birinin ekonomisini dönüştürme çabaları içinde olması ile birlikte, belirsizlikler ve siyasi riskler ortaya çıkabilir ve bu durum petrol fiyatları için destekleyici unsur” şekline devam etti. ABD’de Baker Hughes tarafından elde edilen verilere göre, aktif petrol sondaj kuyusu sayısı Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum