Paylaşım

Petrol 2. Yılı da Düşüşle Tamamladı


 

Petrol ABD stoklarındaki rekor artış ve OPEC'in üretim kotasını kaldırma kararının ardından küresel arz fazlası sebebiyle verdiği kayıpları ikinci yıla taşıdı. 2015 yılını düşüşle tamamlayan petrol cephesinde son durum şöyle...

Dün varil başına 37 dolardan işlem gören petrol yılı düşüşle tamamladı. Vadeli petrol fiyatları bu yıl toplamda %31 oranında düşüş gösterdi ve 1998 yılından bu yana ilk kez iki yıl üst üste düşüş gerçekleştirmiş oldu. Dünya petrol piyasasının yarısının göstergesi olan Brent Petrol 2015 yılını, son 11 yılın en düşük seviyesinden tamamlamaya hazırlanıyor. OPEC’in üretim kotasını kaldırmasıyla küresel arz fazlasının oluşması petrol fiyatlarını bu denli düşürünce, petrol ihraç eden ülkeler de durumdan nasibini aldı. Özellikle Suudi Arabistan petroldeki düşüşten en fazla etkilenen ülke oldu.

ABD’de petrol stokları son bir yılda 101 milyon varil artış gösterdi. Bu durumun ABD’de Enerji Enformasyon İdaresi‘nin 1983 yılına kadar giden verileri göz önüne alındığında en yüksek artış olduğu bildirildi.

Melbourne’deki IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, “Küresel arz ve talebin yeniden dengelenebilmesi için alınacak oldukça uzun bir mesafe var. Petrol üretiminde kayda değer bir düşüş yok ve İran’ın ihracatı artıracak olması ile birlikte arz yönünden ciddi bir tehdit var. Önümüzdeki altı ay petrol için oldukça karanlık,” diyerek petrolün gelecek dönemlerdeki seyri hakkında bir değerlendirme yaptı.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner ise petrol stoklarının daha da artması halinde, piyasaların yeni yıla gevşek bir temelle başlayacağını ifade etti.

Dün varil başına 37.18 dolar olan Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında bugün varil başına 36.65 dolardan işlem gördü. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın %62 altında gerçekleşti. Şubat vadeli Brent Petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 19 cent yükselerek varil başına 36.65 dolar geldi. Avrupa göstergesi Brent Petrol ise Batı Teksas petrolü arasındaki fark 9 cent oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın