Yatırım yapmaya başla!

Petrol Küresel Büyümeye Yönelik Endişelerle 18 Ayın En Düşüğüne Geriledi

Petrol fiyatları yatırımcıların küresel büyümeye yönelik tedirginliği değerlendirmesi ile düşüşünü sürdürüyor. Bir buçuk yılın en düşüğüne inen petrol fiyatlarında son durum şöyle…
Petrol Küresel Büyümeye Yönelik Endişelerle 18 Ayın En Düşüğüne Geriledi

Petrol piyasasında küresel ekonomideki büyümeye yönelik endişeler, OPEC üretim kısıntısı belirsizliği, ABD’de artan ham petrol üretimi ve ABD-Çin arasında süren ticaret savaşlarının etkisi sürüyor. Söz konusu gelişmelerde baskı altında kalan fiyatlar, bir de Trump cephesinde yaşanan siyasi gerilimlerin etkisiyle bir buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, petrol fiyatlarındaki gerilemenin bizim gibi ülkeler için artı yönde bir gelişme olduğunu, bu nedenle Türkiye piyasalarının yurt dışı piyasalarına göre pozitif ayrışabileceğini yorumladı.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında varil başına 42,53 dolardan kapandı.

Toplam işlem hacmi Noel tatili nedeniyle kısalan seansta 100 günlük ortalamanın %30 altında gerçekleşti. Ekim ayının başında 77 dolar ile zirve yapan WTI, TSİ 12:15’te varil başına 42,67 dolardan işlem görüyor. Şubat vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 50,47 dolara indi. Şu dakikalarda da aynı fiyattan işlem görüyor.

Vadeli petrol kontratları Noel arifesi olmasından dolayı yarım gün yapılan işlemlerde %6,7 düşüş sergiledi. ABD’de hükümetin kapanmasından doğan endişelerin değerlendirilmesi ile kayıplarını genişleten petrol fiyatlarına, satış dalgası artan ABD hisse senetleri de dahil oldu.

Petrol bu son düşüşle birlikte Ekim’den bu yana %44 gerilemiş oldu.

OPEC ve Rusya’nın Aralık ayının başından bu yana üretim kısıntılarına gidebileceğini açıklamasından sonra gelen %19’luk düşüş, %44’lük dilimin içerisinde bulunuyor. Capital LLC’nin ortaklarından John Kilduff, hisse senetlerinin aşağı yönde hareket etmesiyle birlikte finans piyasalarında tedirginliğin hakim olduğunu belirtti. Bu durumun petrol fiyatlarında düşüşe neden olduğunu söyleyen Kilduff, talep görünümünün de soru işareti yaratmaya devam ettiğini dile getirdi.

OPEC ve ortakları bu ay başında Viyana’da yaptığı toplantıda günlük 1,2 milyon varillik üretim kısıntısı kararı aldı. Piyasayı yeniden dengeye kavuşturmak adına alınan bu karar fiyatlara olumlu yansımadı. Yatırımcılar ABD’de üretimin halen 11 milyon varilin üzerinde seyrettiğini, bu nedenle de kısıntıların arzı azaltmaya yetmeyeceğini öngörüyor.

Rusya’nın küresel anlaşma kapsamında günlük 230 bin varil kısıntıya gideceği bildirildi.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, OPEC ve üyesi olmayan ülkeler arasında yapılan petrol üretim kısıntısı anlaşması kapsamında, günlük 230 bin varil üretim kesintisine gideceklerini açıkladı. Rusya’nın yapılan anlaşma sayesinde son iki yılda en az 120 milyar dolar kazandığını belirten Novak, arz-talep dengesine bağlı olarak petrol piyasasını istikrarlı hale getirmek için üretimin gelecek yılın ilk iki çeyreğinde kısılması gerektiğini söyledi.

Uzmanlar ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı ve FED faiz politikasını küresel ekonomideki büyümeye yönelik endişeleri artırdığını belirtiyor. Standard & Poor’s 500 Endeksi dün %2,7 oranında düşüş sergiledi. Bu gerilemede ise enerji hisselerini içeren endeksteki %4 değer kaybının etkisi görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum