Paylaşım

Petrol 10 Ayın En Kötü Haftalık Performansını Gösteriyor


 

Petrol, OPEC'in üretim kotasını kaldırma kararı almasının ardından Mart ayından bu yana en güçlü haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor. Petrol piyasasında son durum şöyle...

OPEC‘in üretim kotasını kaldırması piyasada aşırı arz durumunun süreceği yönünde endişelerin doğmasına sebep oldu. Bu durumdan etkilenen petrol, Mart ayından bu yana en güçlü haftalık kaybını gerçekleştirmeye yöneldi. OPEC’in 4 Aralık’ta yaptığı toplantıda üretimi azaltmaya gitmemesi ile petrol, dokuz ayın en uzun süreli kaybını vermeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları hem OPEC’in yüksek maliyetli petrol üreticilerine karşı pazar payını korumaya çalışması hem de küresel arz fazlasını yaklaşık 3 milyar varile çıkarmasının ardından en son yaşanan küresel finansal kriz dönemindeki seviyelerine geri döndü.

Seul’de Hyundai Futures Corp. emtia analisti Will Yun; “OPEC’in Kasım ayındaki üretim rakamı, küresel arz fazlasının artmakta olduğunu gösteriyor. Talep tarafında yukarı yönlü bir faktör bulmak zor. Petrol 30 dolar yakınlarına inebilir,” şeklinde çarpıcı bir yorum yaptı.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında varil başına 36,46 dolara geldi. Kontrat dün 40 sent düşüşle 36,76 dolara gelerek Şubat 2009’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Ocak vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında %0.7 düşüşle varil başına 39.45 dolara indi.

Öte yandan düşen petrol fiyatlarının hava yolu şirketleri için pozitif olacağı düşünülüyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), petrol fiyatlarının düşmesi ve yolcu talebinin artmasıyla, önümüzdeki yıl hava yolu şirketlerinin kazançlarının artabileceğini ifade etti. Aralarında Türk Hava Yolları‘nın da bulunduğu 260’a yakın hava yolu şirketinin kayıtlı olduğu IATA tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılında bu şirketlerin karının 36,3 milyar dolar olacağını öngördükleri belirtildi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın