Yatırım yapmaya başla!

Petrol 10 Ayın En Kötü Haftalık Performansını Gösteriyor

Petrol 10 Ayın En Kötü Haftalık Performansını Gösteriyor

OPEC‘in üretim kotasını kaldırması piyasada aşırı arz durumunun süreceği yönünde endişelerin doğmasına sebep oldu. Bu durumdan etkilenen petrol, Mart ayından bu yana en güçlü haftalık kaybını gerçekleştirmeye yöneldi. OPEC’in 4 Aralık’ta yaptığı toplantıda üretimi azaltmaya gitmemesi ile petrol, dokuz ayın en uzun süreli kaybını vermeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları hem OPEC’in yüksek maliyetli petrol üreticilerine karşı pazar payını korumaya çalışması hem de küresel arz fazlasını yaklaşık 3 milyar varile çıkarmasının ardından en son yaşanan küresel finansal kriz dönemindeki seviyelerine geri döndü.

Seul’de Hyundai Futures Corp. emtia analisti Will Yun; “OPEC’in Kasım ayındaki üretim rakamı, küresel arz fazlasının artmakta olduğunu gösteriyor. Talep tarafında yukarı yönlü bir faktör bulmak zor. Petrol 30 dolar yakınlarına inebilir,” şeklinde çarpıcı bir yorum yaptı.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında varil başına 36,46 dolara geldi. Kontrat dün 40 sent düşüşle 36,76 dolara gelerek Şubat 2009’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. Ocak vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında %0.7 düşüşle varil başına 39.45 dolara indi.

Öte yandan düşen petrol fiyatlarının hava yolu şirketleri için pozitif olacağı düşünülüyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), petrol fiyatlarının düşmesi ve yolcu talebinin artmasıyla, önümüzdeki yıl hava yolu şirketlerinin kazançlarının artabileceğini ifade etti. Aralarında Türk Hava Yolları‘nın da bulunduğu 260’a yakın hava yolu şirketinin kayıtlı olduğu IATA tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılında bu şirketlerin karının 36,3 milyar dolar olacağını öngördükleri belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum