Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrobras CEO’su Pedro Parente’nin İstifası Hisseleri Düşürdü!

Rio de Janerio, Brezilya merkezli Petrobras’ın CEO’su Pedro Parente sürpriz bir şekilde istifa etti. Ve bu istifa, Petrobras’ın hisselerini düşürdü. Detaylar şöyle…
Petrobras CEO’su Pedro Parente’nin İstifası Hisseleri Düşürdü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hükümete bağlı petrol şirketi Petrobras’ın CEO’su Pedro Parente’nin istifa ettiği yönündeki haberler gündeme oturdu. Keza bu istifanın hemen ardından, Petrobras’ın hisselerinin düştüğü görüldü. Görevden ayrıldığını Cuma günü açıklayan Pedro Parente, varlığının artık şirket için pozitif olmadığını dile getirdi.

Ayrıca Parente; hükümetin petrol fiyatları konusunda izleyeceği politikada ilerlemesine yardımcı olamayacağını düşündüğü için istifa ettiğini söyledi. Diğer taraftan bu istifa; yüksek dizel yakıt fiyatlarını protesto eden ve bunun için 10 gün boyunca grev yapan kamyon sürücülerinin grevi sonlandırmasının ardından geldi.

Petrobras’ın 23 Mayıs’ta dizel yakıt fiyatlarında 15 günlüğüne % 10 indirim yaptığını açıklaması grevi sonlandırmaya yetmemişti.

Petrobras'ın CEO'su İstifa Etti İlaveten; kamyon sürücülerinin ve onlara destek olmak isteyen petrol işçilerinin 21 Mayıs’tan itibaren sürdürdüğü grevin, ülkeye 3 milyar dolar civarında zarar verdiği belirtilmişti. Sendikalar Parente’nin istifa etmesi için çağrı yapmış ve piyasanın akaryakıt fiyatını belirlemesine izin veren politikaya son verilmesini savunmuştu.

Nihayetinde Petrobras’ın CEO’su Pedro Parente Cuma günü öğle saatlerinde istifasını verdi ve Petroblas hisseleri % 20’nin üzerinde düşüş gösterdi.

Petrobras CEO'sunun İstifası Şirket Hisselerini Düşürdü Öyle ki bu düşüş şirketin piyasa değerinden 11 milyar dolar götürdü. Parente ise istifa mektubunda; Petrobras’ı iki yıl önce devraldığında verdiği bütün sözleri yerine getirdiğini ifade etti.

Ancak şirketteki varlığının ülke ekonomisini dara zokan grev ışığında artık olumlu olmadığı bilgilerini de verdi. Aynı gün yapılan açıklamada yönetim kurulunun geçici bir CEO seçeceği ama diğer üst düzey yöneticilerin aynı kalacağı belirtildi. Ve Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer istifa eden Parente’nin yerine Petrobras’ın CFO’su Ivan Monteiroa geçirildiğini duyurdu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.