Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol için Kritik Tahmin: Fitch’in Öngörüsü Korkuttu

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in, Orta Doğu'daki savaş nedeniyle petrol arzına vurgu yaparak 2024 için açıkladığı fiyat endişe yarattı. Detaylar haberde...
Petrol için Kritik Tahmin: Fitch’in Öngörüsü Korkuttu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail-Filistin arasında patlak veren çatışmalar petrolün kısa bir süreliğine yükselmesine neden olmuştu. Savaş nedeniyle 94 doları test eden Brent petrol, 23 Ekim ile başlayan haftadan bu yana düşüş seyrine geçerek 81 dolar seviyesine geri döndü. Petrolün tekrar yükselip yükselmeyeceği merak edilirken bugün Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’ten dikkat çeken bir değerlendirme geldi.

Bugün yayımlanan “Petrol Fiyat Şoku 2024 Büyümesini Vuracak ve Enflasyonu Artıracak” başlıklı rapor dikkat çekti.

Fitch, Eylül ayında yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) Raporu’nda petrol fiyatının 2024 yılında 75 dolar, 2025 yılında 70 dolar seviyesinde olacağı öngörülmüştü.

Bugün yayımladığı raporda rakamları revize eden Fitch, Orta Doğu’daki gerilimin petrol arzında kesintiler nedeniyle 2024 yılında petrol fiyatının varil başına 120 dolara çıkabileceğini öngördü.

Ayrıca beklenenden yüksek petrol fiyatlarının daha düşük ekonomik büyüme ve daha yüksek enflasyona neden olabileceği uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Daha yüksek petrol fiyatının ‘Fitch 20’ ekonomilerinin neredeyse tamamında GSYİH büyümesini yavaşlatacağı belirtildi. Fakat etkinin 2025’te büyük ölçüde ortadan kalkacağı aktarıldı.

Petrol fiyatındaki yüksek beklenti nedeniyle küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 2024’te yüzde 0,4, 2025’te ise yüzde 0,1 daha düşük olabileceği hesaplandı.

Bu durumun Türkiye ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ülkeler için büyük etkisi olacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın