Yatırım yapmaya başla!

Petkim’in İkinci Tesisi için Çalışmalar 2019 Yılında Başlayacak

Türkiye'nin cari açığını azaltmaya katkı sağlaması planlanan Petkim'in ikinci petrokimya tesisi çalışmalarının 2019 yılında başlayacağı bildirildi.
Petkim’in İkinci Tesisi için Çalışmalar 2019 Yılında Başlayacak

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, Petkim’in Aliağa kampüsü içerisinde yapacakları tesisin fizibilitesini, 2019 yılının Nisan ayında tamamlayarak çalışmalara başlayacaklarını duyurdu. İkinci petrokimya tesisinin çok büyük bir yatırım olacağını söyleyen Gahramanov, 2022 sonu veya 2023 yılı başında da üretime başlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Petrokimya sektörünün ham madde ihtiyacını karşılayacak olan tesisin jet yakıtı, LPG ve motorin üreteceği bildirildi.

Cari açığın azalmasına katkıda bulunması beklenen Petkim‘in ikinci petrokimya tesisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla düzenlenecek olan törenle hizmete alınması planlanıyor.

Gahramanov STAR Rafinerisi’nin devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin dış ticaret açığının yıllık yaklaşık 1,5 milyar dolar azalması ve bu doğrultuda çizdikleri yol haritası ile yeni bir petrokimya tesisi için hazırlık yaptıklarını belirtti.

Rafineride 1 milyon ton civarında reformat adı verilen petrokimya ham maddesi üretilebileceği söylendi.

Bunun 250 bin tonunun Petkim’e gideceğini söyleyen Gahramanov, kalan 750 bin tonu kullanarak yeni bir petrokimya tesisi yapmayı hedeflediklerini belirtti. Bu yatırımın Azerbaycan, Petkim ve SOCAR dışında asıl Türkiye ekonomisi yararına olacağını dile getirdi.

Fizibilite çalışmalarının 2019 yılının Nisan ayında tamamlanması beklenirken, konum olarak da Aliağa tesislerinin bulunduğu yerde olacağı belirtildi. Altyapı olarak buranın uygun olduğunu söyleyen Gahramanov, yeni tesis sayesinde petrokimya ürünleri ithalatının %40’ının karşılanmasını planladıklarını bildirdi.

Petkim’in ikinci petrokimya tesisinin acil ihtiyaç duyulan ürünlere odaklanacağı söylendi.

Haziran ayında TANAP‘ın ilk fazının açılması ile Azeri gazının Eskişehir’e ulaştığını ve bu durumun kendilerini çok sevindirdiğini belirten Gahramanov, projenin ikinci etabının %85’inin bittiğini, boru hattının önümüzdeki yılın Haziran ayında Yunanistan sınırına kadar varacağını ve yapılan testler sonrasında Yunanistan’a da bu gazı götürmüş olacaklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum