Yatırım yapmaya başla!

Petersen Otomotiv Müzesi’nde Japon Otomobil Tarihinin En Güzel Örnekleri Sergilendi!

Kaliforniya Petersen Otomotiv Müzesi'nde, Japon üreticilerinin Amerikan topraklarına girdiği en güzel modeller sergileniyor!
Petersen Otomotiv Müzesi’nde Japon Otomobil Tarihinin En Güzel Örnekleri Sergilendi!

Kaliforniya’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Petersen Otomotiv Müzesi, otomobil tarihini tüm detaylarıyla görüp, inceleyebileceğiniz bir yer. 1994 yılında kurulan Amerikan müzesi, tarihe damga vurmuş, unutulmuş veya hiç görmediğiniz araçlara ev sahipliği yapıyor. Robert E. Petersen tarafından hayata geçirilen müze, kesinlikle kar amacı gütmüyor.

Japon otomotiv endüstrisinin Amerikan yaşamındaki önemini de bu organizasyondan anlamak mümkün. 70’li yıllarda Uzak Doğu ülkesinden çıkan binbir çeşit otomobillerin aldığı şekiller, Amerika’daki insanların duygularını karşılayacak düzeylerde imal edildiğini göreceksiniz.

Datsun 1000 – 1600

Datsun 1000 - 16001967’de piyasa çıkan Datsun 1000, dünyanın en popüler küçük otomobillerden biriydi. O kadar ünü yayılmış ki 2 sene içerisinde yarım milyon adet satış başarısına ulaşmış.

Madem her şey yolunda gidiyor düşüncesiyle aynı yıllar içerisinde coupe ve cabrio model 1600 piyasaları yıkmaya gelmiş.

Datsun Type 16 Coupe – Flying Feather

Datsun Type 16 Coupe - Flying FeatherSportif araç klasmanın da boy göstermeye karar veren Japonlar, Type 16 Coupe ile istediklerini elde etmişler. Kazanılmış ivmeyle beraber, Datsun’dan bağımsız üretim kararı alınan “Uçan Tüy “ Flying Feather, Suminoe Engineering tarafından caddelere çıkarılmış.

Fuji Cabin – Honda Civic Si

Fuji Cabin - Honda Civic SiFuji Motors tarafından düşünülen bu otomobil, 3 tekerlekli bir microcar olarak projelendirilmiş. Gövde yapısı fiberglasstan yapılarak, şehiriçi pratik kullanımların yetkili adresi olmuş.

Normalde yapım yılı olarak karşımıza 1985 çıksa da, daha eski zamanlarda ele alınan Civic Si tamamen yarış odaklı, hafif yapıda imal edilmiş.

Honda N600 – S600

Honda N600 - S600Müzenin en Avrupalılaşmış modellerine N600 ve S600 diyebiliriz. Karoserler yapısal olarak normalden daha kompakt ve alçak.

Jaguar stillerinde grafiklendirilen S600 coupe, karizmatik duruşuyla insaları kendine bağlanmış.

Mazda R360 Coupe – Cosmo

Mazda’nın 1960 – 1966 yıllarında ürettiği 360, aslında 4 koltuklu iki kapılı spor bir araç olarak üretime alınmış.

Wankel motorluyla, 1967 yılında Amiral Gemi kıvamında çizilen Cosmo’nun çizgileri, onun 1996 yılına kadar hayatta kalmasını sağlamış. Gerçekten müzenin en havalı spor araçlarından.

Mazda RX3 – Nissan Silvia

Mazda RX3 - Nissan SilviaGünümüz RX serilerini göz önüne aldığımızda Mazda’nın, en başında kusursuz üretim mantığında gittiğini anlayabiliriz. RX3’ün 110 beygirlik motoru, düşük hacmiyle bile Amerikan halkını tatmin edebilmiş.

Silvia, 1964 Tokyo Otomobil Fuarı’na getirildiğinde insanların büyük ilgisine maruz kalmış. Farklı kasa tiplerine kavuşturulsa da sadece 554 adet üretimi gerçekleştirilmiş.

Subaru 360 – Suzuki Jeep

Subaru 360 - Suzuki JeepMicrocar tipli otomobil üretimini bırakmayan Japonlar, Subaru üzerinden 360 modelini çıkartmış. Fiberglass çatı ve ters menteşeli kapılarıyla 360, Japon halkının 4 tekerlekli motosikleti olmuş demek mümkün!

Savaştan sonra Japonya’nın emriyle Suzuki, birçok üretici gibi Amerikan Willys‘lerin kasasını kopyalamış. Gördüğümüz araca aslında Jimmy’in ilk jenerasyonu diyebiliriz.

Toyota 2000GT – Model AA

Toyota 2000GT - Model AAToyota 2000GT efsanesinin günümüzde 1 milyon dolardan fazla paralara satıldığını biliyor muydunuz? Evet, Supra’nın atası pozisyonundaki 2000GT, Amerikan halkının aşık olduğu bir spor otomobil olarak tarihe yazılmış.

Model AA, 1936 yılında Toyoda ailesinin otomobil üretimine karar verdikten sonra projelendirilen ilk otomobildir. Japon marka için önemini vurgulamaya gerek yok.

Japon otomobillerinin de tarihini yansıtan bu müze, saatlerce gezilip, bıkılmayacak bir yer! Oluşumların nasıl kademeli gittiği, onlarca çeşit karoser tipleriyle nasıl pazara girilmek istendiğini naklen gördük.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum