Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peter Navarro Çin Anlaşmasına Karşı Çıktığı Yönündeki İddiaları Reddetti

Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro’nun birinci aşama anlaşmaya karşı mücadele ettiği söyleniyor. İşte detaylar;
Peter Navarro Çin Anlaşmasına Karşı Çıktığı Yönündeki İddiaları Reddetti
Yorum

Müzakereciler, Donald Trump ile Xi Jinping’in önümüzdeki ay imzalamaları beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasını bitirmeye çalışırlarken, şahin duruşlu Peter Navarro’nun perde arkasında anlaşmaya karşı mücadele ettiği söylendi.

Görüşmelere ve Trump yönetimine yakın olan üç kaynaktan edinilen bilgilere göre Navarro, anlaşmanın önceki sürümlerinde ortaya çıkan fikri mülkiyet ve teknoloji için belirli korumaların raflanması konusuna özel ilgi gösterdi.

Peter Navarro, Kısmi Anlaşmaya Muhalefet Çıkıyor

Peter Navarro, Kısmi Anlaşmaya Muhalefet ÇıkıyorAyrıca Navarro, Trump’ı Çin’i fikri mülkiyet koruma konusunda önceki taahhütlerini yerine getirmeye zorlamaya ya da bir anlaşmadan uzaklaşmaya çağırdı. Eski bir yönetim yetkilisi, Navarro’nun çabalarının şimdiye dek başarısız olurken kısmi anlaşmanın duyurulmasından bu yana daha sert bir duruşa teşvik ettiğini ancak bu konuda yalnız olduğunu savundu.

Cuma günü, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile birinci sınıf görüşmelerde bulundu. ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nden sağlanan bilgiye göre iki taraf belirli konularda ilerleme kaydetti ve anlaşmanın bazı kısımlarını sonlandırmaya yaklaştı.

“Temsilci düzeyinde tartışmalar sürekli devam edecek ve başkanlar yakın gelecekte başka bir telefon görüşmesi yapacak.” dendi.

Ayrıca çalışmadaki anlaşmanın Çin’in iki yıl boyunca tarımsal ürün alımını artırdığı, finansal hizmetler şirketlerinin önündeki engelleri kaldırdığı ve döviz piyasasında daha fazla şeffaflık sağlamayı taahhüt ettiği hatırlatıldı. Buna karşılık ABD, 15 Ekim’de başlayacak tarifeleri askıya aldı ve gelecek bir tarife turunu Aralık ayında iptal edebilir.

Peter Navarro İddialara “Sahte Haber” Dedi

Peter Navarro İddialara “Sahte Haber” DediÖte yandan Trump birinci aşama anlaşmasını açıklamadan sadece birkaç gün önce, Navarro böyle bir anlaşmanın mümkün olmadığını söylemişti. Bir anlaşma yapılacaksa bunun büyük bir anlaşma olacağını ya da anlaşmanın yapılmayacağını dile getiren Navarro; “bu, ilk günden beri Trump’ın duruşuydu” demişti. Kaynakların iddialarıyla ilgili birinci aşama anlaşmaya muhalefeti hakkında Navarra şöyle konuştu:

“Bu, müzakerelerin aksamasına neden olan anonim sahte kaynaklardan gelen sahte haberlerden çok daha fazla söylendi. Gerçek bilgiler dahilinde görüşmelere yakın olan hiç kimse yok. Lighthizer, işleri en sıkı şekilde yönetiyor ve arkadaşları dışarıya konuşmuyor.”

Navarro: Trump Muhtemelen Kasım’da Çin Anlaşmasını İmzalayacak

Navarro: Trump Muhtemelen Kasım’da Çin Anlaşmasını İmzalayacakBeyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, Cuma günü Fox News’e yaptığı açıklamada Başkan Donald Trump’ın Kasım ayının ortalarında gerçekleştirilecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu’nda kısmi anlaşmanın ilk aşamasını imzalayacak gibi göründüğünü söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Çin ekibinin baş müzakerecisi arasında çok iyi bir görüşme olduğunu ve bir imza için her şeyin yolunda gittiğini söyledi. Lighthizer’ın ofisi deABD ve Çin’in bir anlaşmaya yakın olduğunu açıkladı. Bu arada Navarro, işletmelerin ABD ve Çin’in anlaşmanın kilit meseleleri konusunda bir uzlaşmaya varamayacağından endişe ettikleri yönündeki Wall Street Journal makalesini reddetti.

“Korkular olmamalı, size iyimserlik olduğunu söylüyorum ve belirlenen programa göre görüşmeler yapıyoruz. Birinci aşama fikri mülkiyet üzerine sağlam bir bölüm ve zorla teknoloji transferi konusunda iyi bir başlangıç içerir. Bu nedenle Çinliler Çin hükümetinin teknoloji transferini zorlamaması kuralını kabul ediyorlar. İkinci aşama bunu ayrıntılarıyla anlatacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu