Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peter Navarro, ABD’nin Çinli Şirketleri Kısıtlayacağına Dair İddialara Sahte Haberler Dedi

Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro, ABD’nin Çinli şirketleri kısıtlayacağına dair iddiaları "sahte haberler" ifadeleriyle tanımladı.
Peter Navarro, ABD’nin Çinli Şirketleri Kısıtlayacağına Dair İddialara Sahte Haberler Dedi
Yorum

Trump’ın ticaret danışmanı Peter Navarro, ABD’nin Çinli şirketler üzerinde kısıtlamalar düşündüğüne dair son raporları fena halde yanlış olarak nitelendirdi.

“Bloomberg’de ortaya çıkan hikaye, ben onu yazıldığından çok daha dikkatli okudum, yarısından fazlası yüksek derecede yanlıştı ya da basitçe tamamen yanlıştı” diyen Navarro, Cuma günü pek çok kaynakta çıkan Beyaz Saray’ın Çin’deki ABD yatırımlarını kısıtlamayı düşündüğü yönündeki haberlere sert çıktı.

Bloomberg News, Başkan Donald Trump yönetiminin ABD’li yatırımcıların portföyünün Çin’e girişini engellemeyi düşündüğü yönünde iddiaları ortaya atan ilk kaynak olmuştu.

Peter Navarro, Nloomberg News ABD’nin Çinli Şirketleri Kısıtlayacağına Dair İddialara Sahte HaberHaberde, kısıtlamaların içinde Çinli şirketleri Amerikan borsalarından ayırmanın da dahil olacağı belirtilmişti. Piyasalarda etki yaratan haberler o kadar ciddiye alındı ki uzmanlar böyle bir durumda şirketlerin listelenmek için Hong Kong’a ya da Çin’in yerel piyasalarına akın edebileceği yönünde yorumlarda bulundu. Ancak Navarro, iddiaları sahre haber olarak nitelendirerek tüm yorumları boşa çıkardı.

Bunu sorumsuz gazetecilik olarak anlatan Navarro; hikayenin çok fazla yanlışlıkla dolu olduğunu ve konunun gerçeği açısından Hazine Bakanlığı’nın doğru şeyi söylediğini aktardı.

Peter Navarro, Bloomberg News Yanlışlarla Dolu Zira hafta sonunda konuşan bir Hazine Bakanlığı sözcüsü; “İdare, Çinli firmaların şu anda ABD borsalarında hisse senedi listelemelerini engellemeyi düşünmüyor” demişti. Pekin de Pazartesi günü finansal piyasalarını açmayı sürdürmeyi ve yabancı yatırımı teşvik etmeyi taahhüt etti. ABD’nin Çin yatırımlarını engellemesiyle şirketler Hong Kong’a akın edebilir yorumları ise akıllarda yer etti. Nitekim böyle bir durumda, zararlı çıkacak taraf Çin değil yine ABD olacaktı.

Stratejistler, Çin hisseleri için Londra’dan Hong Kong’a varana kadar birçok seçenek olduğunu vurgulayarak ABD’ye erişimi kaybetmenin olumsuz olacağını fakat yıkıcı olmayacağını öne sürmüştü. Diğer taraftan ABD’den uzaklaşmak, devam eden protestolardan dolayı ekonomisi etkilenen  Hong Kong piyasaları için iyi olacaktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu