Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peskov: Batı, Avrasya Ekonomik Birliği Güçlenmesini Engelleyemez

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Batı’nın Rusya’ya açtığı ekonomik savaşın Avrasya Ekonomik Birliği (EAEU) için engel olmayacağını söyledi.
Peskov: Batı, Avrasya Ekonomik Birliği Güçlenmesini Engelleyemez
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Savaşın ilk haftalarında ABD’nin Rusya’ya ekonomik savaş ilan ettiğini söyleyen Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugünkü Avrasya Yüksek Ekonomi Konseyi toplantısına katılımı hakkında konuştu.

Batı’nın Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı başlattığı ekonomik savaşın Avrasya Ekonomik Birliği’ne daha fazla entegrasyonu engellemeyeceğinin üzerini çizdi.

“En az iki EAEU üyesine, yani Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı başlatılan ekonomik savaşla bağlantılı zorluklar var. Ancak bu, formatın daha da gelişmesini ve güçlendirilmesini engelleyemez.” dedi.

Kremlin Sözcüsü, genel olarak Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi’nin Avrasya alanındaki en gelişmiş entegrasyon biçimlerinden biri olduğunu belirterek, en gelişmiş biçimin muhtemelen Rusya ve Beyaz Rusya Birlik Devleti olduğunu sözlerine ekledi.

Üyeleri Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya’yı içeren EAEU, büyük ölçüde Moskova liderliğindeki bir blok olarak görülüyor. Rusya’nın ekonomisi, çoğu şu ya da bu şekilde Rus ekonomisine dayanan diğer üyelerin ekonomisini gölgede bırakıyor.

GCM Yatırım Banner

2020 rakamlarına göre Rusya GSYİH’si 41,5 trilyon dolarken en yakın EAEU ekonomisi 170 milyar dolarla Kazakistan olmuştu. Kırgızistan, bu yılki Yüksek Avrasya Ekonomik Konseyi zirvesine ve foruma ev sahipliği yapıyor olsa da görüşmeler video konferans yoluyla gerçekleştiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın